Najlepsi na wschodzie

My mamy swoje mistrzostwa kraju na wiosnę, a Puchar Polski na jesieni, Rosjanie na odwrót: Puchar Rosji na wiosnę, a mistrzostwa kraju na jesieni. Są one nazywane Mistrzostwami Europy Wschodniej, gdyż są otwarte dla krajów z tej strefy, nie wyłączając Polski.

Nie jeździmy tam jednak, gdyż jest to kosztowne, a imprez międzynarodowych stale przybywa. Ale inni jeżdżą. Tym razem w luksusowym hotelu „Kosmos” w Moskwie pojawiły się także reprezentacje Kazachstanu i Białorusi. I doszło do jednej sensacji: kategorię fitness sylwetkowego do 163 cm wygrała zawodniczka z Kazachstanu, Zulfija Bitijewa, znana zresztą ze startów na Mistrzostwach Świata. w tym roku była 9, ale dwa lata temu, w Como, weszła do finału (5 miejsce). W Moskwie wygrała po zaciętej walce z mistrzynią Europy Tatianą Lanskich. Chyba była w lepszej formie niż w Nowym Sadzie.

Fitness sylwetkowe stało zresztą na najwyższym poziomie. Pozostałe kategorie wygrały aktualne mistrzynie świata: Elina Gook, Jekatierina Gamagina i Julia Uszakowa, która – podobnie jak na Mistrzostwach Świata – tryumfowała także w open.

Na wysokim poziomie stało też bikini fitness. Tutaj zwyciężczyni mogła być tylko jedna: sensacyjna mistrzyni świata Oksana Artiomowa. Nic nie straciła ze swojej formy i uroku osobistego. Ale na dalszych miejscach pojawiły się nowe, bardzo utalentowane dziewczyny. Widać, jak z zawodów na zawody rośnie poziom sportowy tej nowej konkurencji i pojawiają się prawie idealnie zbudowane zawodniczki.

W fitness słabo: wielkie mistrzynie odpoczywają po głównym sezonie albo były w słabszej formie, jak mistrzyni Europy Jekatierina Żurina. Open wygrała nowa twarz – Natalia Szelest z Nowosybirska.

W kulturystyce klasycznej całkowita zmiana warty. Dawni mistrzowie albo zawiesili starty, albo odbywają kary za doping, ale pojawili się ich godni następcy, równie pięknie zbudowani. Zobaczymy, co zwojują na MŚ w Tallinie.

W kulturystyce damskiej kolejne sukces powracającej po latach aktualnej wicemistrzyni świata z Nowego Sadu, Ludmiły Tubolcewej. Wśród mężczyzn, znani mistrzowie tryumfowali tylko w dwóch kategoriach: Igor Łosiew w wadze do 80 kg i Michaił Sidoryczew w wadze +100 kg. Ten ostatni werdykt był mocno kontrowersyjny, gdyż zwalisty Sidoryczew z mocno wzdętym brzuchem pokonał pięknie zbudowanego Witalija Fatiejewa. W open tryumfował ktoś zupełnie nowy: Walentin Antonow – zwycięzca wagi do 100 kg.

Więcej pokażą zdjęcia.

Autor: Andrzej Michalak

Poziom w fitness sylwetkowym był niesamowity. W open wystąpiły trzy aktualne istrzynie świata! Tutaj widzimy dwie: Jekatierinę Gamaginę (w środku) i Julię Uszakową (z prawej) oraz reprezentantkę Kazachstanu Zulfiję Bitijewą (z lewej).

Swoją supremację potwierdziła mistrzyni świata w open Julia Uszakowa.

Czy mistrzynie świata mogą czuć się bezpieczne? Wątpię. Spójrzcie tylko jakie predyspozycje do sportów sylwetkowych ma wicemistrzyni Rosji, Daria Afanasiewa (z prawej). Wystarczy kolejny rok treningów i mistrzyni Jekatierina Gamagina (w środku) może mieć problemy…

A teraz bikini fitness. Królowała mistrzyni świata, „boska” Oksana Artemova (z prawej). Ale ma groźne konkurentki, jak Oksana Szinkaruk (z lewej), czy Jelena Tiszczenko (w środku).

Mistrzyni Europy Wschodniej i świata w bikini fitness, Oksana Artemova.

Dwie mistrzynie w fitness (od lewej): Aleksandra Alechanowa (kat. 163 cm) i Natalia Szelest (kat. +163 cm), która wygrała także w open.

Wicemistrzyni świata w kulturystyce Ludmiła Tubolcewa, została mistrzynią Rosji i Europy Wschodniej.

Mistrzowie w kulturystyce klasycznej podczas rywalizacji w open (od lewej): Denis Baszkatow (kat. 175 cm), Aleksiej Szajew (kat. 180 cm) i Siergiej Smirnow (kat. +180 cm). Wygrał Szajew.

Walka w open w kulturystyce (od lewej): Walentin Antonow (kat. 90 kg), Witalij Rudakowski (kat. 100 kg), Igor Łosiew (kat. 80 kg).

Walka w open (od lewej): Jewgienij Kłoczkow (kat. 85 kg), Witalij Rudakowski (kat. 100 kg), Michaił Sidoryczew (+100 kg).

Zwycięzca kategorii superciężkiej Michaił Sidoryczew.

Piękne zarysy sylwetki wicemistrza wagi superciężkiej Witalija Fatiejewa, który wygrał rundę programów dowolnych.