Po drugiej stronie Bałtyku

Rejon Bałtyku wykazywał w ostatni weekend wielką aktywność… kulturystyczną.

Być może nie zaowocowało to kulturystycznym „trzęsieniem ziemi”, ale kilka nadbałtyckich gwiazd może jeszcze jaśniej rozbłysnąć w dalszej części tego sezonu. O zawodach w Danii i w Słupsku pisałem w oddzielnych komunikatach, a teraz coś z drugiej strony Bałtyku, z Sankt Petersburga.
Tam odbył się wielki turniej pod nazwą „Puchar Północno-Zachodniej Rosji”, na którym doszło do kilku emocjonujących pojedynków znanych gwiazd ze wschodzącymi gwiazdami. Największą sensacją była chyba porażka zwycięzcy z Mistrzostw Arnolda i mistrza Europy, Pawła Kirylenki, z Siergiejem Zebaldem. Ale Paweł miał prawo trochę odpocząć po sukcesie i podróży do Ameryki, a Zebald wyrasta na prawdziwego czempiona wagi superciężkiej i będzie wymagającym rywalem dla Fatiejewa w walce o miejsce w reprezentacji Rosji na ME.

Swoje kategorie powygrywali byli mistrzowie Europy: Aleksander Eskin (75 kg) i Dmitri Klimow (90 kg), ale i oni nie dali rady Zebaldowi w kategorii open.
Sensacją był powrót na scenę ukraińskiej mistrzyni świata w fitness, Margarity Bielinskiej, która obecnie mieszka i pracuje w St. Petersburgu. Margarita stoczyła niesłychanie zacięty pojedynek z wielokrotną reprezentantką Rosji, Ludmiłą Somkiną, i ostatecznie wygrała 14:17.
Jeszcze większe emocje wzbudził pojedynek byłej mistrzyni świata w fitness sylwetkowym, Juli Zabieliny, z nową gwiazdą o delikatniejszej budowie, Natalią Nowiczkową. Aż koledzy z Rosyjskiej Federacji przysłali mi zdjęcia obu pań, z pytaniem, co ja myślę o tym pojedynku i kto powinien wygrać? Kontrowersje na temat trendów w fitness sylwetkowym nadal trwają. Jedni preferują nieco cięższe, bardziej atletyczne sylwetki, podczas gdy inni woleliby delikatniejsze, mniej umięśnione i nie tak dopracowane jakościowo zawodniczki.
A w ten weekend oczy całej Rosji skierują się na Astrachań, gdzie rozgrywany będzie Puchar Europy Wschodniej, którego wyniki zadecydują o składzie reprezentacji Rosji na zbliżające się Mistrzostwa Europy Mężczyzn (Nowy Sad) i Kobiet (Bratysława).

Andrzej Michalak

Zdjęcia autorstwa Władimira Dubinina

Wicemistrz świata w kulturystyce klasycznej, Anatolij Szlein (w marynarce) nagradza nowego mistrza St. Petersburga w kat. 180 cm, Andrieja Szmidta oraz zdobywcę 3 miejsca, Andrieja Kosenkę.

Były mistrz Europy w fitness, Stanisław Zajniłow, wraca na scenę po dwuletnim zawieszeniu i będzie walczył o miejsce w reprezentacji Rosji na ME w Bratysławie.

Była mistrzyni świata i Europy w fitness sylwetkowym, Julia Zabielina, pragnie wrócić na tron.

Natalia Nowiczkowa (z lewej) i Julia Zabielina – dwa style fitness sylwetkowego.

Igor Wybornow – nowy talent w kategorii100 kg (3 miejsce).

Słynny, ale niespełniony kulturysta, Aleksander Fiedorow (z lewej) i prezes Federacji Rosyjskiej, Władimir Dubinin, nagradzają zwycięzcę w kategorii 100 kg, Witalija Rudakowskiego.

Walka w kategorii open (od lewej): Dmitri Klimow (2 miejsce), Witalij Rudakowski (3 miejsce) i Siergiej Zebald (1 miejsce).

Komentarze: