Polskie badania nad efektywnością martwego ciągu

Sposób wykonywania tego ćwiczenia ma wpływ na jego efektywność. Im lepiej nauczymy się techniki tym więcej zaoszczędzimy energii i zwiększymy efekty idące z włączania tego ćwiczenia do treningu.

Polskie badania, prowadzone na Uniwersytecie Józefa Piłsudskiego oraz Uniwersytecie Semmelweis na Węgrzech, wykazują, że przeciążenia do których dochodzi podczas rozpoczynania martwego ciągu, mogą znacznie zmniejszyć siłę w dalszych powtórzeniach. Aby unieść sztangę z ziemi po raz pierwszy należy włożyć najwięcej siły. Należy opracować taką technikę, aby tracić jak najmniej energii. Tylko tak zmaksymalizujemy zyski z tego ćwiczenia.

Ważne jest, aby podejść do tego ćwiczenia skoncentrowanym. Skupić się tylko na odpowiednim ruchu. Nie poświęcać zbyt dużo czasu na ustawianie się czy poprawianie dłoni na sztandze. To również zabiera cenne siły i sekundy.

Najważniejsze są 4 kroki, które należy spełnić:

1. Podejdź do sztangi, szybko ustaw nogi na szerokość bioder. Skieruj palce stóp delikatnie do zewnątrz.

2. Nie zastanawiaj się nad uchwytem sztangi. Przed rozpoczęciem wybierz czy wykonasz daną serię chwytem neutralnym bądż przemienny (nachwyt/podchwyt). Złap sztangę mocno na szerokość barków.

3. Twoja biodra powinny znajdować się dość nisko, to wpłynie na lepszą dźwignię ciężaru. Nogi są delikatnie ugięte.

4. Sztangę podczas wykonywanie ćwiczenia trzymaj blisko ciała. Szczególnie w fazie ekscentrycznej czyli pochylania tułowia do przodu.

Komentarze: