Sędzia Janusz Stryjewski

Funkcja spikera na zawodach kulturystycznych to bardzo ważna rola. Właśnie od niego zależy tempo przeprowadzenia wielogodzinnych zawodów, podania jak najwięcej informacji o zawodnikach i odpowiedniej sportowej atmosfery na widowni. Na Pucharze Polski tę właśnie funkcję pełnił Janusz Stryjewski z Elbląga. Po raz pierwszy zetknął się z kulturystyką w roku 1970, czytając publikacje prasowe na ten temat oraz książki Stanisława Zakrzewskiego.

Od początku był samoukiem, dobierał ćwiczenia intuicyjnie, przeprowadzając doświadczenia na własnym organizmie. Nie mając odpowiedniego sprzętu preferował trening ogólnorozwojowy w naturalnych warunkach zgodnie z tzw. polską szkołą kulturystyki, która zalecała wszechstronność.
Już jako uczeń technikum budowlanego był najsilniejszy w szkole, posiadającym najlepszą sylwetkę. Następny krok to zbudowanie własnoręcznie atlasu z kilkoma stanowiskami do ćwiczeń. Wystartował w zawodach kulturystycznych, lecz bez większego powodzenia. Kolejnym etapem życia było ukończenie kursu instruktorów kulturystyki i kursów sędziowskich, posiada I klasę sędziowską. Funkcję spikera pełni też już od wielu lat. Udziela się także jako działacz TKKF w swoim województwie. Zakładał siłownie w Sztumie, Ornecie, Malborku i w innych miejscach służąc fachową pomocą miejscowym propagatorom kulturystyki.
Pytany o swoje hobby poza ćwiczeniami odpowiada: majsterkowanie pod każdą postacią, a jako przykład to wybudowanie własnoręcznie swojego domu wraz z urządzeniem ogrodu. Słynie z oryginalnej fryzury (włosy spięte w kucyk), ale jest to jego cichy protest przeciw wszechobecnym w dzisiejszych czasach ogolonym głowom.

Fot. Jan Rozmarynowski

Janusz Stryjewski i Maciej Piotrowski „KiF”

Sędziowie zawodów kulturystycznych w Zabrzu

Komentarze: