Shawn Rhoden czyli powrót do klasycznej sylwetki

Kto by pomyślał, że urodzony na Jamajce chłopiec, będący lokalnym piłkarzem zostanie jednym z najlepszych obecnie kulturystów świata? O to jak rozwijała się kariera Shawna Rhodena.

Shawn Rhoden urodził się na Jamajce 31 grudnia 1975 roku. Swoją przygodę z kulturystyką rozpoczął w 1992 roku. Pierwszą osoba, która przepowiedziała Rhodenowi wielka karierę był Yohnnie Shambourger – Mr. Universe z 95 roku. Jak ocenił Shambourger, Rhoden ma niezwykłą genetykę do rzeźbienia ciała i zachowania wręcz wzorowej definicji.

Jamajczyk przeniósł się w 1990 roku do Stanów Zjednoczony i otrzymał obywatelstwo. Jednak na jego drodze pojawiło się kilka przeszkód. Jedną z nich była choroba ojca, który walczył z rakiem płuc. W tym czasie Shawn zrezygnował z treningów. Po 6 latach od śmierci ojca, Rhoden wrócił do treningów. Swój dzień rozpoczynał o 5 rano, dzieląc czas na treningi i pracę.

Jednak droga Rhodena nie była taka łatwa. W 1993 roku musiał poddać się operacji wycięcia aż 9 ścięgien z prawej ręki. Lekarze nie dawali mu szans na całkowitą sprawność, a tym bardziej przyszłości związanej ze sportem siłowym. Przekonywano go także, że jakiekolwiek podnoszenie ciężarów może spowodować trwałe uszkodzenie ramienia. Jak się okazało, już 14 miesięcy później Rhoden wygrał zawody Natural Classic.

W 2009 roku Shawn wygrał zawody IFBB North American Championships startując w wadze ciężkiej. Rok później zajął 3 miejsce w kwalifikacjach do Mr. Olympii. 2012 rok był jego najlepszym rokiem w karierze. Zajął 3 miejsce na Mr. Olympia i wygrał Arnold Classic, a także Gran Prix Wielkiej Brytanii.

Teraz, Shawn Rhoden jest jednym z najważniejszych kulturystów sceny zawodowej. Pod koniec zeszłego roku Ronnie Coleman podpisał z nim kontrakt, który sprawił, że Rhoden znalazł się w teamie najbardziej utytułowane kulturysty wszechczasów.

Komentarze: