Arsen Kasabijew w reprezentacji Polski

Urodził się 15 listopada 1987 roku w mieście Cchinvall w Gruzji. Jest narodowości osetyńskiej i posiada obywatelstwo polskie. W Polsce przebywa od 2001 roku.

W tym czasie startował w Drużynowych Mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów reprezentując barwy CLKS Mazovia Ciechanów. W ubiegłym roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Arsenowi Kasajevowi polskie obywatelstwo. Gruzińska Federacja Podnoszenia Ciężarów wyraziła zgodę na zmianę barw narodowych, a Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) na udział tego zawodnika we współzawodnictwie międzynarodowym. Tym samym zawodnik może reprezentować Polskę w mistrzostwach świata i Europy. A jakiej klasy jest to sztangista potwierdzają jego dotychczasowe wyniki. Zadebiutował na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (2004) mając 17 lat i plasując się na czternastej pozycji w wadze 94 kg. Za cztery lata w Pekinie, będąc cały czas reprezentantem Gruzji, osiągnął w dwuboju wynik 399 kg (176+223) co dało mu czwartą lokatę w wadze 94 kg.
Obecnie Arsen Kasabijew jest członkiem klubu KPC Górnik Polkowice, jego trenerem klubowym jest Zdzisław Synowiec, a trenerem z ramienia PZPC Iwan Grikurowi, zaś trenerem kadry narodowej Mirosław Choroś. Na konferencji prasowej zorganizowanej niedawno przez PZPC prezes tego zwiąku Zygmunt Wasiela uroczyście w obecności wielu kamer i dziennikarzy wręczył Arsenowi Kasabijewowi polski paszport. Tym samym został on włączony do Kadry Olimpijskiej – do Wielkiej Piątki tej dyscypliny, do której już należą: Agata Wróbel, Szymon Kołecki, Marcin Dołęga, Adrian Zieliński.
Poniżej na zdjęciach wykonanych w ostatnim czasie Arsen Kasabijew.

Autor: Jan Rozmarynowski

Komentarze: