Czy trójbój siłowy jest blisko olimpijskiego uznania?

Co raz więcej informacji napływa z różnych stron, świadczących o tym, że trójbój siłowy może w niedalekiej przyszłości zostać uznany za dyscyplinę olimpijską.

Prezydent IPF, Detlev Albrings, taki ocenił te szanse w swoim expose na ubiegłorocznym Kongresie IPF:
„Naszym głównym celem pozostaje uzyskanie uznania MKOL. Jak dotychczas, mieliśmy wiele owocnych spotkań z przedstawicielami Departamentu Sportu MKOL. Przyjęli naszą dokumentację i stwierdzili, że wynika z niej, iż nasza dyscyplina jest zarządzana sprawnie i na wysokim poziomie. Prezydium MKOL już kilkakrotnie omawiało nasze wystąpienia, ale dotychczas zawsze odmawiali, podając jako główny powód zbyt wysoką liczbę wykroczeń antydopingowych. I chodzi tu także o wpadki na poziomie krajowym, gdyż te na poziomie międzynarodowym udało nam się zdecydowanie zredukować.”

A jak to wygląda w liczbach? Podaję dane za 2010 r bo za 2011 pełnych danych jeszcze nie ma.

Na poziomie międzynarodowym wykonano badania 349 próbek, z czego 24 były pozytywne (6,9%), ale w tym było tylko 10 próbek pobranych poza zawodami.
Na poziomie krajowym wykonano 1914 testów, z czego 78 było pozytywnych (4,1%).
Z tego 610 próbek pobrano poza zawodami.

Oczekiwania MKOL (WADA) są następujące: 50% ogólnej liczby badań powinno być wykonywane poza zawodami, a liczba wpadek na zawodach międzynarodowych nie może być większa niż 5% wszystkich przebadanych zawodników.

Czy to jest realne? Wygląda na to, że tak. Sekretarz IPF odpowiedzialny za organizację mistrzostw świata, Luksemburczyk Gaston Parage, udał się niedawno do Rosji na lustrację miasta Suzdal, które chce organizować II Puchar Świata w Trójboju Klasycznym w 2013 r. Pierwszy odbędzie się w tym roku w Sztokholmie. Parage tak się to widzi:

„Coraz więcej i więcej ludzi pyta nas o zawody w trójboju klasycznym, jesteśmy więc pod pewna presją. Próba generalna nastąpi w Sztokholmie. Jeśli zakończy się sukcesem, będziemy kontynuować. Naszą intencją nie jest przejście tylko na zawody klasyczne. Chcemy dać szansę wszystkim, tym startującym w wyposażeniu i tym bez wyposażenia”

Następnie Parage wypowiedział się na temat możliwości uzyskania uznania olimpijskiego:

„Każdy chciałby, abyśmy uzyskali olimpijskie uznanie. Głównym problemem jest zbyt wysoka liczba przewinień antydopingowych. Dlatego naciskamy na federacje narodowe, aby obniżyły ilość pozytywnych wyników testów antydopingowych. Trenerzy i zawodnicy mają do wyboru – albo brać środki dopingujące, albo uzyskać olimpijskie uznanie. Co jest ważniejsze?
Na olimpijskim uznaniu wszyscy skorzystają: będą uznani w swoich krajach przez Ministerstwa Sportu i przez Narodowe Komitety Olimpijskie, będą mieli większy dostęp do środków finansowych. Pięć czy sześć dni temu [czyli ok. 24 marca – przyp. red.] ponownie wysłaliśmy do MKOL swoją prośbę o olimpijskie uznanie. Mamy nadzieję, że tym razem otrzymamy pozytywną odpowiedź, ale trudno mi ocenić, jakie są szanse.
Dotychczas trójbój jest obecny na World Games. To jest także bardzo popularna impreza. Igrzyska Olimpijskie stają się coraz bardziej skomercjalizowane, a zawodnicy – coraz bardziej zawodowcami. Na World Games mamy prawdziwych amatorów. Myślę, że dobrze byłoby dostać olimpijskie uznanie, ale pozostać na World Games.”

Następnie działacz IPF odniósł się do atmosfery panującej na międzynarodowych zawodach trójbojowych:

„Nie jest dobre, gdy zawodnicy stale mówią tylko o dopingu. Każdy myśli, że gdy jakiś zawodnik jest silniejszy, to pewnie jest na dopingu, a to nie jest prawdą. Nasi zawodnicy muszą myśleć, co mówią, więcej rozmawiać o sporcie, a mniej o dopingu. Także na forach internetowych. Taki stan rzeczy nie jest dobry i nie przyczynia się do rozwoju trójboju.”

A więc trójbój może nas wszystkich zaskoczyć i szybciej dostać olimpijskie uznanie, niż nam się wszystkim, wydaje. Czy będzie już to tym razem?

Zdjęcia:
Źródło: http://www.powerlifting-ipf.com

Sekretarz IPF ds. mistrzostw Gaston Parage prowadzi swoją prelekcję na Kongresie IPF.

Polski zawodnik Jarosław Olech został uznany najlepszym trójboistą IPF 2011 roku i jego zdjęcie zdobi stronę internetową IPF: http://www.powerlifting-ipf.com

Działacze IPF przy pracy na zawodach.

Wyciskanie leżąc to druga z kolei i niezwykle popularna konkurencja trójboju.

Komentarze: