I Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów do lat 18, 20 i 23, Seniorów i Seniorek, Weteranek i Weteranów w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym

Władysławowo 21-23.10.2011 r.

Mistrzostwa były największą sportową imprezą w sportach siłowych w Polsce. Startowało ponad 200 zawodników w pięciu kategoriach wiekowych zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Były to pierwsze historyczne Mistrzostwa Polski w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym bez sprzętu wspomagającego (koszulek do wyciskania).

Mistrzostwa odbyły się w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich im. Feliksa Stamma w Cetniewie a głównym organizatorem mistrzostw był Młodzieżowy Parafialny Klub Sportowy Rybak w Władysławowie z panem Augustynem Hadasem na czele przy wydatnej pomocy pana Burmistrza miasta Władysławowo i Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Władysławowie. Celem zawodów było przede wszystkim: popularyzacja klasycznego wyciskania leżąc, wyłonienie mistrzyń i mistrzów Polski na rok 2011 w kategorii juniorek i juniorów do lat 18, 20 i 23, seniorek i seniorów oraz weteranek i weteranów. Podczas mistrzostw ustanowiono pierwsze rekordy Polski w wyciskaniu leżąc klasycznym oraz wyłoniono kadrę narodową. Mimo iż zawody odbywały się bez koszulek specjalistycznych to i tak ton zawodom nadawali właśnie zawodnicy specjalizujący się w wyciskaniu w koszulkach. Najmłodszą zawodniczka była 14 letnia Zuzanna Kucharska z Jastarni zaś najmłodszym zawodnikiem także 14 letni Artur Bisewski reprezentant Władysławowa. Najstarszy zawodnikiem mistrzostw był 71 letni Józef Kamiński z Gdyni a reprezentujący barwy MOKSiR Jastarnia.
Wśród kobiet dobre wyniki uzyskali wśród juniorek do lat 20 i 23 Aleksandra Zielińska aktualna mistrzyni Polski do lat 23 w sprzęcie (w koszulkach) Wikingu Starachowice, która zwyciężyła w kategorii wagowej 84 kg oraz open. Aleksandra zaliczając 87,5 kg przy wadze ciała 80 kg uzyskała 80,0625 pkt. Wśród seniorek pewne zwycięstwo odniosła wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski Katarzyna Kaniak Pover Kuźnik Chorzów, która ważyła o 100 gr. więcej niż limit kategorii 57 kg. Kasia zaliczyła wszystkie trzy podejścia uzyskując ostatecznie 90 kg co dało zawodniczce 104,292 pkt. i pewne zwycięstwo w kategorii open. Na wyróżnienie zasługuje także zawodniczka Startu Tarnów Aneta Szot startująca w kategorii 72 kg, która podczas zawodów wycisnęła największy ciężar 95 kg zajmując jednocześnie drugie miejsce w open. Aneta trenuje razem z zawodnikami niepełnosprawnymi prowadzonymi przez wspaniałego szkoleniowca Bogdana Szczepańskiego.

Najlepszą drużynę stanowią reprezentantki Uczniowskiego Klubu Sportowego Eugen Knurów, którego trenerem i zarazem prezesem jest Eugeniusz Mehlich. Jego podopieczne zwyciężyły w wszystkich kategoriach wiekowych począwszy od juniorek do lat 18 a skończywszy na seniorkach,
Wśród mężczyzn także prym wiedli nasi kadrowicze, ale niespodziewanie kategorie open seniorów wygrywa zawodnik niepełnosprawny Startu Wrocław Sławomir Szymański, który reprezentował klub GZ LZS Olszanka. Trenerem zawodnika jest trener kadry zawodników niepełnosprawnych Mariusz Oliwa. Sławek wycisnął sztangę ważąca aż 137,5 kg/138,00875 pkt. przy wadze ciała 50,9 kg. Rekord Sławka wynosi 153 kg w kategorii 52 kg i został uzyskany podczas międzynarodowych zawodów w Banovicach (Słowacja) w 2010 r. Na drugim miejscu reprezentant Kobry Jass Kościan mistrz Polski w koszulce Grzegorz Błachowiak trenowany przez Romana Szymkowiaka zwycięzca kategorii 105 kg po zaliczeniu 227,5 kg/137,592 pkt. co było największym podniesionym ciężarem na tych mistrzostwach. Grześkowi do zwycięstwa wystarczyło zaliczyć w trzecim podejściu 230 kg , ale zawodnik zgłosił 232,5 kg i podejście niestety spalone. Trzecie miejsce zajmuje nasz wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy zarówno w trójboju siłowym jak i wyciskaniu leżąc Dariusz Wszoła z Śródmieścia Legnica zwycięzca kategorii 59 kg zaliczając w trzecim podejściu 150 kg/130,965 pkt.
Bardzo dobry wynik uzyskał także wśród juniorów do lat 23 reprezentant Eugena Knurów Marcin Wojewoda zaliczając 210 kg/120,036 pkt. w kategorii 120 kg.

W klasyfikacji drużynowej bezapelacyjnie najlepszych juniorów w Polsce mają gospodarze zawodów Młodzieżowy Parafialny Klub Sportowy Rybak w Władysławowie, który zwyciężył w wszystkich kategoriach wiekowych juniorów do lat 18,20 oraz 23 lat. Wśród seniorów najlepszą drużyną w kraju okazali się reprezentanci TKKF Azory Kraków.

Autor : Grzegorz Leski

Komentarze: