Już po raz drugi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z Fundacją Kołobrzeg bez barier zorganizowali Integracyjny Turniej „Sztanga na Molo”  w Wyciskania Sztangi Leżąc na ilość powtórzeń. Zawody ze względu na remont Mola tym razem odbyły przy Molo na plaży centralnej w sąsiedztwie sanatorium Bałtyk. Zawodniczki i zawodników Kołobrzeg przywitał przepiękną słoneczną pogodą, która towarzyszyła nam prawie do końca trwania rywalizacji, tylko pod koniec zawodów podczas rozgrywania dogrywki i dekoracji troszkę pokropiło.

Rekordowa liczba zgłoszonych uczestników aż 69 (12 zawodniczek i 57 zawodników) biorących udział w turnieju przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów a że turniej miał charakter integracyjny to w turnieju udział wzięli zarówno sportowcy pełnosprawni i niepełnosprawni. Patronat honorowy nad imprezą objęli:

 • Marek Hok – poseł na Sejm RP,
 • Anna Mieczkowska – członek Zarządu województwa zachodniopomorskiego,
 • Janusz Gromek – prezydent Kołobrzegu,
 • Tomasz Tamborski – starosta powiatu kołobrzeskiego.

Zarówno wśród zawodniczek jak  i zawodników rozegrano kategorię open    z podziałem na pełnosprawnych i niepełnosprawnych, mężczyźni zmagali się  ze sztangą ważącą równo ciężarowi ciała zawodnika a kobiety ze sztangą ważącą połowę ciężaru ciała zawodniczki.

Dla sponsorów i propagatorów sportu przygotowano rywalizowali w kategorii  VIP-ów „Mecenas Sportu”, w której zobaczyliśmy aż siedmiu śmiałków, którzy zmagali się z sztangą ważącą połowę ciężaru ciała danego uczestnika. Podczas zawodów poprzeczka powędrowała bardzo wysoko, a przygotowanie zawodników w kategorii osób niepełnosprawnych i sprawnych zaskoczyło wszystkich, ustanowiono nowe rekordy w ilości wykonanych powtórzeń.

Wiele pracy wykonali nasi sędziowie:

 • Grzegorz Leski,
 • Mariusz Oliwa
 • Ryszard Kałamarz

którzy skrupulatnie zaliczali poprawne powtórzeni i wspólnie   z prowadzącym Krzysztofem Głombowiczem oraz zawodniczkami i zawodnikami stworzyli niepowtarzalny klimat sportowych zmagań. Podczas każdego boju zawodnikom i zawodniczkom towarzyszył doping oraz głośne odliczanie wykonanych podejść przez wspaniałych kibiców, którzy tłumie wstawili się na plaży.
Wśród zawodniczek niepełnosprawnych wystartowała tylko jedna zawodniczka Kinga Kępczyńska z Świecia, która sztangę ważącą 30 kg podniosła dwukrotnie. Na zawodach zabrakło zeszłorocznej zwyciężczyni Kamili Rusielewicz z Koszalina. Za to wśród zawodniczek pełnosprawnych wystartowało ich aż jedenaście.

Żadnych szans nie dała swoim rywalkom zeszłoroczna zwyciężczyni zawodów Olimpia Felińska z Koszalina. Jest to aktualnie najlepsza zawodniczka w Polsce zarówno w trójboju siłowym jak i w wyciskaniu na maksymalny ciężar w kategorii wagowej do 57 kg, kilkukrotna mistrzyni i rekordzistka Polski. Olimpia z sztangę ważącą 27,5 kg wykonała aż 61 powtórzeń o 11 więcej powtórzeń niż w zawodach zeszłorocznych.

Drugie miejsce przypadło Honoracie Kaczorowskiej z Piły także utytułowanej zawodniczce, która sztangą ważącą połowę swojej  masy ciała 30 kg wykonała 51 powtórzeń. Na najniższym stopniu podium stanęła Renata Barteczko z Koszalina z 31 powtórzeniami na ciężarze 32,5 kg.
Natomiast wśród  zawodników niepełnosprawnych kolejność miejsc była identyczna jak w zeszłym roku. Bezkonkurencyjnym ponowie okazał się Grzegorz Lanzer, aktualny Mistrz Polski oraz rekordzista Polski w kategorii wagowej 65 kg, który podczas Mistrzostw Polski w Wiśle 7.06.2014r. ustanowił rekord Polski wyciskając sztangę ważącą aż 180 kg. Do Grześka należy rekord Polski w kategorii wagowej 72 kg i wynosi 170 kg i został ustanowiony podczas drużynowych Mistrzostw Polski w dniu 17 listopada 2013r w Grudziądzu.

Reprezentant Startu Koszalin zeszłoroczny zwycięstwa zawodów wykonał tym razem 47 powtórzeń z ciężarem 65 kg o 6 powtórzeń mniej niż     w rok temu deklasując swoich rywali. Drugie miejsce dla wielce zasłużonego zawodnika, który już zakończył sportową karierę Ryszarda Fornalczyk, także reprezentanta Startu Koszalin. Pan Ryszard to  czterokrotny złoty medalista igrzysk paraolimpijskich, trzykrotny Mistrz Świata i dziesięciokrotny Mistrz Europy, który zwyciężał w Polsce zostając Mistrzem Polski aż 27 razy.

Najlepszy wynik jaki osiągnął jako zawodnik to 217,5 kg w kategorii wagowej do 75 kg. Tym razem wykonał 32 powtórzenia z ciężarem 80 kg i wygrał po dogrywce z zawodnikiem młodszego pokolenia Tomaszem Majewskim także reprezentantem Startu Koszalin, który sztangę o tej samej wadze co wyciskał pan Ryszard wykonał identyczną liczbę 32 powtórzeń. Tomek to aktualny Mistrz i rekordzista Polski wśród juniorów w kategorii wagowej 88 kg a jego najlepszy rezultat to 146 kg uzyskane podczas tegorocznych Indywidualnych Mistrzostw Polski w Wiśle.

Kategorię zawodników pełnosprawnych wygrał, także zeszłoroczny zwycięzca Szymon Podolańczyk reprezentujący klub Pako z Szczecinka bo bardzo zaciętej rywalizacji. Szymon na co dzień jest żołnierzem służącym w jednostce w Złocieńcu a także z powodzeniem gra w czwarto ligowym klubie piłkarskim Darzbór Szczecinek na pozycji pomocnika lub napastnika. Szymon z sztangą o wadze 75 kg wykonał 38 powtórzeń w czasie 55 sekund. Po 37 powtórzeń wykonali Tomasz Zieliński z Wyszkowa oraz Paweł Tybarczyk z Bytowa i o zajęciu drugiego miejsca zadecydowała podobnie jak u zawodników niepełnosprawnych dogrywka. I właśnie w dogrywce Tomek wykonał aż 40 powtórzeń z ciężarem 80 kg o 3 powtórzenia więcej jak w pierwszym podejściu konkursowym. Natomiast jego rywal zmagał się z sztanga ważącą aż 92,5 kg wykonując 34 powtórzenia i w sumie podniósł największy ciężar podczas zawodów prawie 3,5 tony.

Rozegrano także kategorię dla WiP-ów „Mecenas Sportu”, gdzie do rywalizacji przystąpiło aż siedmiu przedstawicieli sportu wielkich propagatorów sportu  oraz sponsorzy. Kategorię tą wygrał niespodziewanie dowódca 8 Batalionu Remontowego Paweł Prządka, który połowę wagi swego ciała wycisnął aż 55 razy. Drugie miejsce z 47 powtórzeniami dla Tarika Boukalane z Maroka i na trzecim miejscu Robert Tworogal z 37 poprawnie wykonanymi powtórzeniami. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych, którzy próbowali swoich sił w wyciskaniu samego gryfu jak i w pompkach.
Jak nam powiedział główny pomysłodawca i organizator imprezy wielki fanatyk sportu a przede wszystkim wyciskania sztangi i koszykówki Marcin Racinowski, pomimo że to młode przedsięwzięcie, cieszy się dużym zainteresowaniem. Impreza była głośno rozpromowana w mediach w całej Polsce dzięki pomocy miedzy innymi swoich przyjaciół i zainteresowanie nią było bardzo duże, czego dowodem jest miedzy innymi ponad 12 tyś. wejść i bardzo duże obciążenie serwera, niestety nie wszyscy mogli znaleźć swoje miejsce na naszym portalu, aby obejrzeć bezpośrednią walkę na pomoście.

Serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które pomagały zarówno w organizacji jak i przebiegu całego turniej, dla dużego grona niezawodnych sponsorów za wspaniałe nagrody rzadko spotykane na zawodach a dla przypomnienia jednymi z najważniejszych nagród były dla pierwszej trójki w każdej kategorii weekendowe pobyty w Hotelu Wellness Pro-Vita w Kołobrzegu dla dwóch osób wraz z wyżywieniem. Na takiej imprezie nie mogło również zabraknąć patronatów medialnych: miastokolobrzeg.pl, silajestwnas.p, Radio Eska, e-kg.pl oraz sponsorów i partnerów turnieju:

 • Opieka Medyczna – Remigiusz Jankowski – Paramedic,
 • Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,
 • Agnieszka Trafas – Hotel Wellness Pro-Vita,
 • Marian Jagiełka, Marian Wiszniewski – Aquarius,
 • Andrzej Bejnarowicz – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji,
 • Monika Daczyńska-Kasperek – „Domek Kata” „Pod Winogronami” „Fregata”
 • Paweł Jabłoński – Siłownia Futurebody ,
 • Norbert Aleksiuk – BL Serwis,
 • Adela i Paweł Łaseccy – Smażalnia Ryb „Gruba Ryba”,
 • Edyta i Jacek Jabłońscy – Ośrodek Ćwiczeń Siłowych „Jacek”,
 • Katarzyna Tworogal – Gabinet Kosmetologii Thalgo,
 • Marcin Gardzielik, Jacek Gardzielik, Łukasz Wichłacz „CoffeeDesk.pl”,
 • Łukasz Wichłacz, Dawid Wichłacz „Grill House Wichłacz”,
 • Filip Strzeboński – Biuro pomocy prawnej CITO,
 • Mateusz Korkuć – Uzdrowisko Kołobrzeg S.A, Usługi brukarskie i wodno-kanalizacyjne „Rad Mat”,
 • Urszula Włodarczyk-Walczak – S4H – oprogramowanie nie tylko dla gastronomii i hoteli,
 • Tomasz Jarzębiński – Activlab,
 • Paweł Prządka – Jednostka Wojskowa 2117 – 8 Batalion Remontowy,
 • Elżbieta Korbanek – Pergola, Agnieszka Maciejewska – Zakład Aktywności Zawodowej

Tak więc spotykamy się już za rok na kolejnym turnieju „Sztanga na Molo” , który już ma się odbyć na wyremontowanym Molo. Organizatorzy już teraz zastanawiają się nad rozszerzeniem kategorii ze względu na rekordowa liczbę uczestników. Mamy nadzieję, że impreza na stałe wpisze się w kalendarz imprez organizowanych w Kołobrzegu.

IMG_7381

IMG_7388

IMG_7389

IMG_7391

IMG_7393

IMG_7397

IMG_7400

IMG_7404

IMG_7406

IMG_7362

IMG_7363

IMG_7369

IMG_7374

 

Komentarze: