Dnia 9 listopada 2013r. w strzegomskiej hali sportowej Ośrodka Sportu    i Rekreacji przy ul. Mickiewicza 12 w Strzegomiu odbyły się III Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym . Główny organizatorem mistrzostw był Klub Sportowy „Start” Strzegom. Współorganizatorami zawodów byli Urząd Marszałkowski we Wrocławiu. Urząd Miejski w Strzegomiu, Starostwo Powiatowe Świdnica, Ośrodek Sportu   i Rekreacji w Strzegomiu oraz Polski Związek Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego w Warszawie. W mistrzostwach udział wzięło13 zawodniczek i 47 zawodników z 10 klubów. W uroczystym otwarciu mistrzostw oraz dekoracji zawodników udział wzięli Wiceburmistrz Strzegomia Wiesław Witkowski, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu Grzegorz Luszawski a także Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Strzegomia Piotr Szmidt.

Wśród kobiet kategorię wagowa do 57 kg wygrała Wioletta Sobczak UKS GIM Głuszyca z wynikiem 55 kg/63,82 pkt. Natomiast kategorię powyżej 57 kg wygrała zdecydowanie aktualna Mistrzyni Polski i zdobywczyni Pucharu Polski a także rekordzistka Polski w kategorii wagowej do 63 kg Agnieszka Tuczykont reprezentująca KS Tęcza-Społem Kielce, która przy wadze ciała 62,5 kg zaliczyła w drugim podejściu 95 kg, uzyskując 102,65 pkt. Jej także przypadł puchar  dla najlepszej zawodniczki w klasyfikacji open kobiet.

IMG_6346

Najbardziej obsadzoną kategorią wiekową była kategoria open juniorów do lat 18, gdzie wystartowało aż czternastu zawodników a rywalizacja o zwycięstwo toczyła się do ostatniego podejścia. Zwycięzcą tej kategorii został Grzegorz Karasek, kandydat do klubu z Sosnowca, który w trzecim podejściu dające mu zwycięstwo podniósł sztangę ważącą 137,5 kg, co dało zawodnikowi 95,41 pkt. Drugie miejsce dla reprezentanta TKKF Śródmieście Legnica Michała Czubińskiego, który zaliczył 112,5 kg i uzyskał 95,23 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął Patryk Sidorowicz reprezentant GZ LZS Olszanka, który zakończył zmagania z ciężarem 120 kg/80,10 pkt.

IMG_6330

IMG_6363

  • W kategorii juniorów do lat 20 najlepszym zawodnikiem okazał się Sebastian Sobczyk z Klubu Sportowego Relax Kamienna Góra, który wycisnął sztangę ważącą 115 kg i uzyskał w punktacji Wilks’a 83,38 pkt.
  • Kategorię juniorów do lat 23 wygrywa zawodnik Klubu Sportowego Team Wrocław Bartosz Marciniak z wynikiem 155 kg/101,37 pkt.
  • Podczas mistrzostw startowali także zawodnicy niepełnosprawni reprezentujący Start Wrocław, wśród których najlepszym okazał się Maciej Karolewski, który przy wadze ciała 101 kg zaliczył 160 kg i uzyskał 96,99 pkt.
  • Najlepszym weteranem został Dariusz Piputa  TKKF Śródmieście Legnica zaliczając 175 kg przy wadze ciała 90,50kg uzyskał 111,40 pkt.

W kategorii seniorów rywalizacja o puchar za open i za największy wyciśnięty ciężar była bardzo emocjonująca.  Bardzo dobry wynik uzyskał w kategorii wagowej 83 kg Grzegorz Jazowiecki TKKF Śródmieście Legnica, który z wynikiem 185 kg/125,32 pkt.,  prowadził przez dłuższy czas zawodów aż do kategorii 120 kg,  gdzie spotkało się dwóch równorzędnych zawodników Artur Wróblewski z Katowic, startujący jako kandydat i Grzegorz Wałga KS Pro Power Team Dąbrowa Górnicza , którzy walczyli aż do ostatniego podejścia o zwycięstwo w zawodach. Zwycięsko z  tej rywalizacji wyszedł Artur, który w ostatnim podejściu wycisnął sztangę ważącą aż 215 kg uzyskując 127,45 pkt. Niestety Grzegorz spalił podejście do 215 kg i musiał się zadowolić drugim miejscem w kategorii wagowej do 120 kg i trzecim miejscem w open. Tak wiec puchary z największy wyciśnięty ciężar i zwycięstwo dla najlepszego zawodnika w kategorii w open według punktacji Wilks’a trafiły w ręce Artura.

IMG_6362
Zawodnicy zostali udekorowani pięknymi, pamiątkowymi medalami specjalnie przygotowanymi na te zawody, pucharami a także symbolicznymi nagrodami ufundowanymi przez sponsorów i organizatorów, którzy zapraszali już na następne zawody za rok. Zawody zostały przeprowadzone bardzo sprawnie i przebiegały w miłej, sympatycznej oraz sportowej atmosferze. Podziękowania dla prezesa klubu Marka Rydwańskiego oraz jego współpracowników, którzy pomagali Panu Markowi przy organizacji jak i przebiegu tak wspaniałych zawodów.

Komentarze: