Kim jest nowy, najlepszy trójboista świata?

Popularny amerykański portal trójbojowy o światowym zasięgu zorganizował plebiscyt na najlepszego trójboistę świata w 2011 r. W doborowym towarzystwie znalazł się nasz wielki mistrz trójboju, mistrz i rekordzista świata Jarosław Olech.

Do plebiscytu typowano zawodników niezależnie od federacji, rodzaju konkurencji (w obcisłych kostiumach lub klasycznie), kategorii wagowej i techniki wykonywania bojów. Już samo zestawienie listy kandydatów wzbudziło ogromne dyskusje wśród internautów. Np. dlaczego nie znalazł się na niej Jewgienij Jarymbasz, który na Superpucharze Tytanów pokonał zarówno Malaniczewa jak i Bielejewa, i to także w formule Wilksa?

Oto wyniki plebiscytu według liczby głosów, jaką uzyskali poszczególni kandydaci:

1.Andrej Malaniczew (Rosja) 1043 (28%)
2.Dave Hoff (USA) 743 (20%)
3.Donnie Thompson (USA) 282 (7%)
4.Andrej Bielajew (Rosja) 275 (7%)
5.Jarosław Olech (Polska) 231 (6%)
6.Stan Efferding (USA) 185 (5%)
7.Mauro Spinardi (Argentyna) 165 (4%)
8.Mike Tuchscherer 136 (4%)

Ciekawe dlaczego tak znani zawodnicy kategorii superciężkiej jak Brad Gilligham (90 głosów), czy aktualny mistrz i rekordzista świata IPF Wołodymyr Swistunow ( 43 głosy) uzyskali tak słabe wyniki? Chyba spory wpływ na wynik ma także medialność mistrza. Popularny „Malan” zaskarbił sobie wiele sympatii ostatnią „wakacyjną” wizytą w Australii, podczas której wystąpił na dwóch turniejach w wersji klasycznej, uzyskując na Tasmanii 1070 kg (430+240+400). Australijczycy byli w szoku, gdyż w ten sposób pobił rekordy tego kraju uzyskane w pełnym wyposażeniu! To odbiło się szerokim echem w trójbojowym światku, tym bardziej, że Malaniczew nie stawiał żadnych warunków finansowych, co już zupełnie zaszokowało zachodni świat.

Te wyczyny Malaniczewa można zobaczyć na:

http://www.youtube.com/user/malanpowercom#p/a/u/1/zEqsMVP4uBs


A teraz o drugim zawodniku. Dave Hoff to młody, 21-letni trójboista amerykański ze słynnego klubu Westside Barbell w Columbus, Ohio. Jego oficjalny rekord w trójboju (po przeliczeniu na kilogramy) to 1187 kg (460+374,5+363). Ale przysiady wykonuje bez odchodzenia do tyłu (sztanga jest podwieszona). Jego wyczyny można oglądać na:

http://www.powerliftingwatch.com/node/15646

Trzeci w plebiscycie, superciężki Donnie Thompson, jest byłym zawodnikiem footballu amerykańskiego, który po zakończeniu wieloletniej kariery na stadionach założył siłownię i odkrył w sobie talent do dźwigania ciężarów. W sierpniu 2011, w wieku 47 lat, na zawodach federacji SPF (Southern Powerlifting Federation), ustanowił rekord wszechczasów, uzyskując 3000 funtów w trójboju (1362 kg), ale duża część ekspertów uważa, że jego przysiad był za płytki, szczególnie względem standardów IPF. Oceńcie sami:

http://www.topmuscle.net/donnie-thompson-squats-1265-lbs/

A dalej dwóch lżejszych mistrzów sztangi: Andriej Bielajew i Jarosław Olech. To świetne miejsca, biorąc pod uwagę, że są mało obecni w amerykańskich mediach i rzadko odwiedzają ten kraj. Tak wysoka pozycja naszego mistrza to wielki zaszczyt i wspaniały dowód uznania ze strony entuzjastów trójboju siłowego ba całym świecie.
Tuż za nim najsilniejszy kulturysta świata, Stan Efferding, który jednak zaczynał od trójboju i niektórzy nazywają go najlepszym kulturystą wśród trójboistów. Do wyboru.

Kolejna ciekawa postać to 31-letni Argentyńczyk Mauro Spinardi. Na ubiegłorocznych Mistrzostwach Ameryki Południowej w Trójboju Klasycznym (z opaskami na kolana) federacji GPA (Global Powerlifting Alliance) poprawił 4 rekordy świata w kat. 125 kg, uzyskując 940 kg (380+220+340). Czy ten wynik jest rzeczywiście aż tak niesamowity? Zobaczymy jakie będą pierwsze rekordy IPF w trójboju klasycznym w tym roku.

Mike Tuchscherer (23 lata) to zwycięzca World Games 2009 na Tajwanie. Startuje w IPF w kostiumach jednowarstwowych lub bez nich (klasycznie) w kategorii 125 kg. Jest oficerem Sił Powietrznych USA i właśnie na Akademii Wojskowej zainteresował się trójbojem, wchodząc do uczelnianej drużyny. Jest także trenerem i znawcą trójboju, wydając podręczniki w tym zakresie („Reactive Training Manual”). W 2011 r uzyskał na Mistrzostwach USA w Trójboju Klasycznym (federacja USAPL) 932,5 kg (347,5+207,5+377,5) i będzie reprezentował USA na pierwszym Pucharze Świata IPF w Trójboju Klasycznym w Sztokholmie (czerwiec 2012).

Jak by na to nie patrzeć, powstało ciekawe zestawienie najsilniejszych trójboistów świata i jest to bardzo miłe, że w tym elitarnym klubie mamy swojego przedstawiciela.

Zdjęcia:

Malaniczew: 1 miejsce: Andrej Malaniczew (Rosja).

Hoff: 2 miejsce: Dave Hoff (USA)

Thompson: 3 miejsce: Donnie Thompson (USA)

Bielajew: 4 miejsce: Andrej Bielajew (Rosja)

Olech: 5 miejsce: Jarosław Olech (Polska)

Spinardi: 7 miejsce: Mauro Spinardi (Argentyna)

Tuchscherer: 8 miejsce: Mike Tuchscherer (USA)

Jarymbasz: I ten wielki nieobecny w plebiscycie, Jewgienij Jarymbasz (Ukraina)

Komentarze: