Już po raz dwunasty  w Grudziądzu w dniach 22-24 listopada spotkały się reprezentanci dziesięciu klubów, aby rywalizować o miano najlepszego zespołu w Drużynowych Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Podnoszeniu Ciężarów. Rywalizacja drużynowa odbywa się w składzie pięcioosobowym, w której skład wchodzi jedna zawodniczka, jeden junior do lat 23 oraz trzech seniorów. Tym razem rywalizacja drużynowa przebiegała według formuły Wilks’a, a punkty zdobyte przez poszczególnych zawodników danej drużyny były zsumowane. Zwycięzcą została drużyna, która zdobyła zgromadziła najwięcej punktów.

DSC_4866k

DSC_4910k  DSC_4819k

DSC_4772k
Bezpośrednim organizatorem zawodów był Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” w Warszawie a współorganizatorem Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu, z panią prezes Krystyną Grabowską i Mirosławem Maliszewskim, złotym medalista Paraolimpiady z Seulu w 1988 r. i brązowym z Barcelony 1992 r., a obecnie trenerem reprezentacji Grudziądza. Mistrzostwa zostały zorganizowane w ramach Jubileuszu 20-lecia Centrum Rehabilitacji im. KS. Biskupa Jana Chrapka. Sędzią głównym Drużynowych Mistrzostw Polski byli Andrzej Ofczyński z Bydgoszczy a na pomoście sędziowali sędziowie z uprawnieniami IPC Justyna Kozdryk z Radomia, Piotr Musiał z Koszalina, Edmund Klimek z Wrocławia, Ryszard Kałamarz z Giżycka oraz spikerem i sekretarzem zawodów był Grzegorz Leski z Dąbrowy Górniczej. Opiekę medyczną sprawował lekarz zawodów Andrzej Małecki. W czasie przerwy pomiędzy startami wystąpił  Przemysław Cackowski  z Teatru Życia, laureat wielu festiwali miedzy innymi Festiwalu Zaczarowana Piosenka.

DSC_4730k
Mistrzostwa zostały sfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Patronat  nad mistrzostwami przyjął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Grudziądza Robert Malinowski. Zawodnicy walczyli o tytuł najlepszej drużyny w kraju na obiektach Grudziądzkiego Klubu Sportowego  Olimpia Grudziądz, gdzie stworzono zawodnikom dogodne warunki zarówno na sali rozgrzewki mając do dyspozycji kilka stanowisk jak i na głównym pomoście startowym. Startowano w pięciu grupach startowych w kolejności najpierw zawodniczki, następnie juniorzy i w pozostałych trzech grupach seniorzy.

DSC_4719k
Rywalizacja o tytuł najlepszej drużyny w Polsce była bardzo emocjonująca i toczyła się aż do ostatniego podejścia. Tytuł mistrzowski obronili podopieczni trenerów Jerzego Mysłakowskiego, Mariusza Oliwy, Ryszarda Tomaszewskiego reprezentacja Startu Wrocław z przewagą ponad 70 pkt. zdobywając  560,3477 pkt., w składzie: Karolina Konopko, Michał Salamon, Sławomir Szymański, Bartosz Kuriata oraz srebrny medalista Mistrzostw Europy Mariusz Tomczyk.

DSC_4740k
Drugie miejsce dla reprezentacji trenerów wielokrotnego medalisty Mistrzostw Europy, Świata i Paraolimpiady Ryszarda Fornalczyka oraz Aleksandra Popławskiego, Startu Koszalin – 489,9450 pkt., która wystąpiła w składzie Kamila Rusielewicz srebrna medalistka Mistrzostw Europy, Tomasz Majewski, Krzysztof Wodecki, Hubert Wyszyński oraz Grzegorz Lanzer brązowy medalista Mistrzostw Europy. W składzie reprezentacji z Koszalina zabrakło Marcina Racinowskiego, który niestety z powodu choroby nie mógł stawić się na zawodach. Trochę szkoda, ponieważ udział Marcina zapowiadała ostrą rywalizacja z Wrocławiem o tytuł najlepszej drużyny w kraju.

DSC_4853k
Niesamowita rywalizowały do ostatniego podejścia o trzecie miejsce w mistrzostwach  przebiegała pomiędzy drużynami z Bydgoszczy i Grudziądza. Jako pierwszy podchodził Marcin Spychalski reprezentujący Triumf Start Bydgoszcz, który w pierwszym podejściu zaliczył 144 kg, a w drugim i trzecim podejściu spalił 147 kg i drużyna z Bydgoszczy była na trzecim miejscu z przewagą ośmiu punktów. Nie mając nic do stracenia trener  Mirosław Maliszewski zadysponował na sztangę aż 159 kg. Zawodnik gospodarzy Sebastian Ordański walczył bardzo dzielnie i wiele nie zabrakło, aby ten ciężar zaliczyć. Niestety podejście nie zostało zaliczone. Drużyna gospodarzy zawodów Centrum Rehabilitacji Grudziądz zajęła ostatecznie piąte miejsce z rezultatem 436,1570 pkt., zostając wyprzedzona przez reprezentację Startu Tranów, w której jaj as atutowy aktualny Mistrz Europy Piotr Szymeczek w ostatnim podejściu wycisnął sztangę ważącą 188 kg co pozwoliło ekipie z Tarnowa zająć czwarte miejsce z wynikiem 436,7552 pkt., wyprzedzając gospodarzy zaledwie o 0,6982 pkt.

DSC_4711k
Na zakończenie zawodów odbyło się uroczyste zakończenie i dekoracja najlepszych drużyn, zawodników oraz trenerów wspaniałymi pucharami oraz medalami. Zawody były bardzo dobrze przegotowane przez organizatora, przebiegały w sportowej atmosferze i według zaplanowanego harmonogramu.

DSC_4758k

Komentarze: