Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Leżąc

W sobotę 10.03.2012 r. w Chorzowie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Leżąc. Organizatorem zawodów był wielokrotny Mistrz Polski w Wyciskaniu Leżąc oraz w Trójboju Siłowym Piotr Pawlik.

W mistrzostwach udział wzięło 10 zawodniczki i 57 zawodników. Niektórzy zawodnicy klasyfikowani byli w dwóch a nawet trzech kategoriach wiekowych. Uzyskano kilka dobrych wyników przewyższających aktualne rekordy Polski. Mistrzostwa Śląska były dobrym sprawdzianem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski, które odbędą się w dniach 23-25.03.2012 r. w Warszawie.

Kategorie open według Wilks’a juniorek do lat 20 wygrała aktualna mistrzyni Polski do lat 18 i 20 Paulina Cygan z TKKF Azory Kraków.

Paulina wycisnęła w drugim podejściu sztangę ważącą 70 kg przy wadze ciała 61,5 kg co w przeliczeniu na punkty dało zawodniczce 76,567 pkt. Paulina także okazała się najlepszą zawodniczką wśród juniorek do lat 23.

W kategorii open seniorek zwyciężyła Aleksandra Szostak UKS Pover Kuźnik Chorzów, która przy wadze ciała 55 kg zaliczyła ciężar 85 kg uzyskując według punktacji Wilks’a 101,4305 pkt. Jest to wielki sukces zawodniczki zważywszy na to iż Ola jest osobą niewidoma.

Najlepszą drużyną Mistrzostw Śląska wśród kobiet zostały zawodniczki UKS Eugen Knurów – 42 pkt. Drugie miejsce TKKF Azory Kraków – 31 pkt. i na trzecim miejscu UKS Pover Kuźnik Chorzów – 28 pkt.

W kategorii juniorów do lat 20 w łączonej kategorii wagowej (53-83)kg najlepszym zawodnikiem okazał się osiemnastolatek Paweł Kłósko reprezentujący klub UKS Pover Kuźnik Chorzów. Paweł uzyskał w drugim podejściu 170 kg przy wadze ciała 78,7 kg co dało zawodnikowi 120,7325 pkt. Natomiast w kategorii wagowej (93+120) kg zwyciężył Damian Pendel z TKKF Herkules Warszawa zaliczając 207,5 kg/136,59725 pkt., przy wadze 85 kg.

Najlepszym juniorem Otwartych Mistrzostw Śląska do lat 23 w kategorii wagowej (53-83) kg został Ariel Bąk zaliczając w trzecim podejściu ciężar 210 kg/143,367 pkt. przy wadze ciała 80 kg. Zwoliński Marcin reprezentant KS Team Wrocław zwyciężył w kategorii wagowej (93+120) kg z rezultatem 215 kg/137,256 pkt.

Natomiast w seniorach rywalizacja o pierwsze miejsce w open trwała aż do ostatniego podejścia. Bardzo dobry wynik uzyskał Mistrz Europy z 2008 r Tomasz Obcowski z UKS Pover Kuźnik Chorzów zwycięzca kategorii wagowej 93 kg zaliczył wszystkie trzy podejścia rozpoczynając od 250 kg, następnie 260 kg i w ostatnim podejściu 270 kg przy wadze ciała 91,5 kg uzyskał 170,937 pkt.

Tomek był mocno naciskany przez nie mniej utytułowanego zawodnika z klubu TKKF Herkulesa Warszawa, także Mistrza Europy Artura Rejka z 2008 r., który już w pierwszym podejściu w kategorii wagowej do 105 kg zaliczył 280 kg. Niestety drugie podejście do 290 kg i trzecie do 300 kg zawodnik nie zaliczył, choć niewiele zabrakło aby podejścia zostały zaliczone. Artur ostatecznie zajął drugie miejsce z 167,888 pkt.

Trzecie miejsce zajął Adam Balawejder, który zaliczył w drugim podejściu 200 kg/158,02 pkt. przy wadze 65,5 kg. Jest to wynik lepszy od limitu rekordu Polski aż o 15 kg i liczymy na powtórzenie tego wyniku na zbliżających się Mistrzostwach Polski.

Klasyfikację drużynową Mistrzostw Śląska wygrali gospodarze zawodów UKS Pover Kuźnik Chorzów – 60 pkt. Drugie miejsce reprezentanci Klubu Sportowego Team Wrocław – 54 pkt., i na trzecim miejscu TKKF Azory Kraków – 42 pkt.

Zawody przebiegały w miłej, sympatycznej atmosferze sportowej a zawodnicy zostali nagrodzeni medalami, pucharami oraz dyplomami przygotowanymi przez organizatora a najlepsi otrzymali także nagrody rzeczowe.