Najmłodszy trener w Polsce

Mowa o trenerze klubu Tarpan Mrocza, o którym jest obecnie bardzo głośno, za sprawą zdobycia tytułu mistrza świata w podnoszeniu ciężarów przez Adriana Zielińskiego. Tym trenerem jest Pan Ireneusz Chełmowski (l.37) od pięciu lat pracujący w tym klubie.

Na ciężarach zna się bardzo dobrze, wszak sam je dżwigał startując w barwach klubu Zawisza Bydgoszcz w wadze 94 kg. Jego rekord w dwuboju to 385 kg, zdobył 9 medali na mistrzostwach Polski. Trafiając do pracy w małej miejscowości (ok. 4 tys.mieszkańców) Mrocza (powiat Nakło) nawet nie przypuszczał, że spotka na swojej drodze takie talenty jakimi są bracia Adrian (l. 21) i Tomasz (l. 20) Zielińscy. Obaj bracia prawidłowo prowadzeni od najmłodszych lat przez trenera Dominika Mikołajczyka, byli już przygotowani do wielkiego wyczynu. I szybko też zaczęli odnosić sukcesy na krajowych i międzynarodowych pomostach, zdobywając tytuły mistrzów Europy i świata w kategorii juniorów.

Ale przed trenerem Chełmowskim i jego zawodnikami jest nowe wyzwanie, a mianowicie Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012. W prognozach na te właśnie zawody trener Chełmowski twierdzi, że Adrian Zieliński może w Londynie uzyskać w rwaniu 180 kg i w podrzucie 215 kg, zaś jego młodszy brat Tomasz odpowiednio 180kg i 325 kg. Ma bardzo dobry podrzut. Czy takimi wynikami można będzie zdobywać medale na Olimpiadzie to tego narazie nikt nie wie?

I jeszcze jedna ciekawostka dotycząca trenera, jego hobby to akwarystyka. Posiada w domu olbrzymie akwarium na 450 litrów wody, a w nim prócz innych ryb hoduje rzadki gatunek ryby na świecie Arowanę. Gatunek tej ryby występuje w pięciu odmianach (kolorach), a wielkość jaką osiąga to 120cm długości. Pupilka trenera narazie osiągnęła 70 cm i stale rośnie!

Autor: Jan Rozmarynowski

85 lat PZPC Spała Tomasz Zieliński, Ireneusz Chełmowski i Adrian Zieliński


MP Seniorow Polkowice 2009 podium wagi 85 kg trener i zawodnik z medalami

Ostatnie uwagi przed startem

Przed rozgrzewką zawodnika trener przygotowuje sztangę


Tomasz Zieliński przed podrzutem

Trener I. Chelmowski i zawodnik Adrian Zieliński

Komentarze: