W dniach 9-10 listopada 2013 w Warszawie odbędzie się XI edycja Pucharu Świata Zawodowców w Armwrestlingu (siłowanie na ręce) NEMIROFF WORLD CUP. W tym roku o tytuł najsilniejszego zawodowca walczyć będzie prawie 200 zawodników ze światowej czołówki. Zawody odbędą się w 7 kategoriach wagowych męskich i kategorii OPEN oraz 3 kategoriach dla kobiet. Pula nagród w tegorocznej edycji starcia zawodowców wynosi ponad 31 000 $.

Puchar Świata Zawodowców w Armwrestlingu to najbardziej rozpoznawalna na świecie impreza w siłowaniu na ręce. Na specjalne zaproszenie organizatorów w zawodach weźmie udział prawie 200 najsilniejszych zawodników z ponad 25 krajów, w tym z Afryki, Ameryki Południowej i Północnej, Australii, Europy oraz Azji. To największe gwiazdy światowego armwrestlingu, sportowcy posiadający tytułu Mistrza Europy, Świata, Kontynentu, czy też wielokrotni mistrzowie swojego kraju. Wielu z nich nie bierze udziału w Mistrzostwach Europy czy Świata, przygotowując się tylko i wyłącznie do corocznego Pucharu Świata Zawodowców.

Największym wydarzeniem NEMIROFF WORLD CUP jest wyłonienie w kategorii OPEN najsilniejszego zawodnika roku 2013. W tym roku impreza upłynie pod znakiem powrotu najsilniejszego zawodnika ostatnich lat i światowej legendy tego sportu, Denisa Cyplenkova. „Rosyjski Tytan”, bo taki ma przydomek, zrobił sobie ostatnio przerwę w startach, a powodem było zaangażowanie się w politykę. Potężnie zbudowany Cyplenkov zapowiada nie tylko powrót, ale i odzyskanie tytułu najsilniejszego człowieka na świecie.  – „Aktualnie przygotowuję się do zawodów i stopniowo nabieram formy. Nie ukrywam, że motywują mnie moim przeciwnicy. Ponowne pokonanie wielkich rywali, takich jak Andrey Pushkar, czy mój idol i mistrz, legendarny John Brzenk to wielka sprawa i zrobię wszystko, aby tego dokonać” – odważnie zapowiada Cyplenkov.

Okazuje się, że będzie miał on ułatwione zadanie. Do Warszawy nie przyjedzie bowiem zapowiadany wcześniej John Brzenk, najbardziej utytułowany zawodnik na świecie. To właśnie on uczył armwrestlingu Sylwestra Stallone, kiedy ten przygotowywał się do roli w filmie „Over the Top” (polski tytuł „Ponad wszystko”). Amerykanin zapowiadał, że po kontuzji i wynikającej z tego słabszej formy, nie ma już śladu. Wielki mistrz, wpisany do księgi Guinnessa, jako najsilniejszy człowiek na świecie, chciał znowu dominować przy zawodowym stole. Amerykanin, który do czasu pojawienia się Cyplenkova był niekwestionowanym królem armwrestlingu, wycofał się jednak z powodu kolejnej kontuzji. Sęk w tym, że informację o kontuzji przesłał organizatorom zaraz potem, gdy pojawiła się informacja o starcie Cyplenkova. Czyżby Amerykanin obawiał się prestiżowego starcia ze słynnym rywalem?

Niemniej prestiżowe będą pojedynki Cyplenkova z Andrejem Pushkarem. Zawodnik z Ukrainy to trzeci z Wielkiej Trójcy zawodowego armwrestlingu. Będzie on bronić tytułu najsilniejszego zawodowca wywalczonego rok temu. Czy będzie jednak w stanie przeciwstawić się olbrzymiej sile „Rosyjskiego Tytana”, którego biceps w obwodzie ma 64 cm, a olbrzymie dłonie mają siłę imadła? Warto przyjść w dniach 9-10 listopada do Hotelu Westin w Warszawie i przekonać się osobiście.
W Warszawie walczyć będą też Polacy. Największe nadzieje pokładamy w reprezentancie klubu Złoty Tur Gdynia, Dawidzie Bartosiewiczu. Kilka tygodni temu zdobył on w Gdyni tytuł wicemistrza świata i w Warszawie będzie chciał podtrzymać dobrą passę. – „Nie będzie łatwo, bo na Pucharze Świata Zawodowców Niemiroff World Cup obsada będzie jeszcze silniejsza niż na mistrzostwach świata. Ja jednak jestem w dobrej formie. Moją silną stroną jest także psychika, a to w armwrestlingu ma niebagatelne znaczenie” – mówi Dawid Bartosiewicz.

Zawody NEMIROFF WORLD CUP 2013  odbędą się w dniach 9-10 listopada w hotelu WESTIN w Warszawie, Aleja Jana Pawła II 21
Strona zawodów: www.armpower.net
Organizator: Mazurenko Armwrestling Promotion, Professional Armwrestling League USA

PROGRAM NEMIROFF WORLD CUP 2013
(Warszawa, Hotel WESTIN Warszawa, ul. Aleja Jana Pawła II 21)

Sobota, 9.11.2013 – walki na lewą rękę
9.00 – 17.00 eliminacje
20.00 – 23.00 półfinały i finały; kategoria OPEN (wybranie najsilniejszego zawodowca roku 2013)

Niedziela, 10.11.2013 – walki na prawą rękę
9.00 – 17.00 eliminacje
20.00 – 23.00 półfinały i finały; kategoria OPEN (wybranie najsilniejszego zawodowca roku 2013)

Kategorie wagowe:
Mężczyźni lewa, prawa ręka:
63kg, 70kg, 78kg, 86kg, 95kg, +95kg, OPEN category

Kobiety lewa, prawa ręka:
52kg, 65kg, +65kg

NAGRODY:
Pula Nagród: 31 400 $ USD

O ARMWRESTLINGU
Armwrestling (siłowanie na ręce) to typowy sport walki. Walki trwają od kilku sekund do nawet dziesięciu minut. O zwycięstwie decydują: technika, taktyka, specyficzna siła, szybkość i psychika – podobnie jak w zapasach i judo. Walki odbywają się na stojąco przy specjalnym stole przymocowanym do podłoża. Do niedawna walczono również na siedząco, ale teraz powszechnie stosowana jest pozycja stojąca, znacznie efektowniejsza i wymagająca od zawodników zaangażowania wszystkich grup mięśniowych.

W zawodach startują kobiety i mężczyźni. Startujący podzieleni są na kategorie wagowe. Walki na lewą i prawą rękę odbywają się osobno, tak więc można być mistrzem, np. na prawą rękę, a na lewą wcale nie startować lub zająć odległe miejsce.
Najlepszym dowodem na to, że armwrestling to sport walki, są zmagania w kategorii overall (czyli walki bez podziału na kategorie wagowe). Naprzeciw atletów stają sportowcy ważący 60, 70 kilogramów i zdarza się, że błyskawicznie odnoszą zwycięstwo.

Zawody armwrestlingu są bardzo widowiskowe – to wspaniała, efektowna walka oraz emocje, których często brakuje w innych dyscyplinach sportu. Ich charakter przyciąga wielu widzów, którzy oglądając walki angażują się emocjonalnie w to, co rozgrywa się przy stole. I jest to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Z jednej strony jest to dyscyplina sportowa z aspiracjami olimpijskimi, z drugiej armwrestling to swojego rodzaju subkultura.  Na świecie armwrestling jest bardzo popularny, szczególnie w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Skandynawii i państwach bloku wschodniego.

O PUCHARZE ŚWIATA ZAWODOWCÓW

Wszystko zaczęło się w lutym 2000 roku. Wtedy w Gdyni po raz pierwszy w Polsce zorganizowano  międzynarodowe zawody w siłowaniu na ręce „Złoty Tur Cup”. Pomysł, aby na oczach widzów zorganizować pokazy walk ludzi o niezwykłej sile rąk nie jest nowy, gdyż już w starożytnym Rzymie popularne były walki mocarzy o nadludzkich możliwościach. Siłowanie na ręce sięga więc najdawniejszych czasów sportowej aktywności człowieka. Sprawdzanie się w bezpośrednim pojedynku jest tak oczywiste, że nie ma chyba na świecie człowieka, który choć raz w swoim życiu nie stoczył by takiego pojedynku.

Od 2000 roku obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój tej dziedziny sportu. Poprzez swoją spektakularność i oryginalność zawody siłaczy na rękę stały się magnesem przyciągającym nie tylko coraz większe rzesze kibiców, ale również wiele firm doceniających korzyści marketingowe wynikające z możliwości reklamy.

Międzynarodowy turniej do tej pory miał X edycji. Za każdym razem ogląda je na żywo kilka tysięcy kibiców oraz kilka milionów telewidzów z całego świata.

Wzrastająca popularność zawodów sprawiła, że w 2003 roku „Złoty Tur Cup” został wpisany w kalendarz imprez prestiżowej, zawodowej organizacji PAL (Professional Armwrestling League) i przekształcił się w „Puchar Świata Zawodowców”. Od tego momentu turniej jest rozgrywany w największych hotelach w Polsce: Hotel Marriott Warszawa, Hotel Hyatt Warszawa, Hotel Hilton Warszawa, Hotel Sheraton Sopot, Hotel Mazurkas Warszawa, Hotel Intercontinental Warszawa.

Z roku na rok wzrasta popularność Pucharu. Zmagania siłaczy na rękę gromadzą coraz większą liczbę fanów, którzy mogą zobaczyć, jak współcześni gladiatorzy próbują swych sił w bezpośrednich pojedynkach przy stole.

poster

nemiroff_2012_z_prawej_john_brzenk_usa

nemiroff_2012_08

nemiroff_2012_07

nemiroff_2012_06

nemiroff_2012_05

nemiroff_2012_04

nemiroff_2012_03

nemiroff_2012_02

nemiroff_2012_01

nemiroff_2011_denis_cyplenkov_RUS

Komentarze: