Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska

W Wyciskaniu Klasycznym Strzegom 05.11.2011 r.

Dnia 5 listopada 2011r. w piękny słoneczny jesienny dzień na Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza 12 w Strzegomiu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym bez używania specjalistycznych koszulek do wyciskania. Organizatorami zawodów byli Polski Związek Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego w Warszawie, Starostwo Powiatowe Świdnica, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu i główny organizator Klub Sportowy „Start” Strzegom z Markiem Rydwańskim prezesem klubu na czele. W mistrzostwach udział wzięło 8 zawodniczek i 40 zawodników z różnych regionów kraju. Prym w zawodach wiedli reprezentanci KS Team Wrocław, którzy zdobyli aż 5 złotych i 4 srebrne medale a także gospodarze KS Start Strzegom 4 medale złote, 3 srebrne oraz 3 brązowe.
Wśród kobiet kategorię wagowa do 57 kg wygrała mistrzyni i rekordzistki Polski Katarzynie Kaniak, która potwierdziła swoja wysoka formę i przynależność do najlepszych zawodniczek w kraju. Kasia zaliczyła 95 kg o 5 kg więcej jak na Mistrzostwach Polski i przy wadze 55,8 kg – 112,0905 pkt. Kategorię powyżej 57 kg wygrała zawodniczka Teamu Wrocław Róża Mórawska srebrna medalistka Mistrzostw Polski, która zaliczyła tylko jedno podejście do ciężaru 65 kg – 71,5455 pkt.
Juniorzy do lat 18 startowali w dwóch kategoriach wagowych, także open do 74 kg i powyżej. Niespodziewanie kategorię do 74 kg wygrał nowy nabytek Startu Strzegom Przemysław Świerczyński zaliczając 100 kg – 83,41 pkt. Natomiast powyżej także zawodnik gospodarzy zawodów syn pana Marka Rydwańskiego głównego organizatora , Łukasz Rydwański z wynikiem 112,5 kg co w przeliczeniu na punkty dało zawodnikowi 78,67125 pkt.

Podobnie juniorzy do lat 23 byli klasyfikowani jak juniorzy do lat 18 w dwóch kategoriach wagowych do 74 kg i powyżej 74 kg. Najlepszym juniorem do lat 23 został Jakub Gierat z Strzegomia z wynikiem 107,5 kg a powyżej 74 kg Mariusz Zwoliński Team Wrocław 170 kg – 108,46 pkt.

W kategorii seniorów nie zawiedli medaliści ostatnich Mistrzostw Polski. Najlepszym zawodnikiem zawodów został Artur Rejek reprezentujący barwy TKKF Herkules Warszawa, który zwyciężył w kategorii wagowej do 105 kg z wynikiem 220 kg- 131,868 pkt. i jemu też przypadł przepiękny puchar dla najlepszego zawodnika mistrzostw.

Najlepszym weteranem został Ireneusz Fuja TKKF Śródmieście Legnica zaliczając 167,5 kg przy wadze ciała 82,5 kg uzyskał 112,20825 pkt. Drugie miejsce wśród najstarszych zawodników zajął Sosnowiczanin Stanisław Mentel, który zwyciężył także w kategorii do 90 kg wśród seniorów z klubu DKK Terminatus Dabrowa Górnicza – 170 kg – 108,528 pkt. Na najniższym stopniu podium Mirosław Fugiel TKKF Śródmieście Legnica 165 kg – 104,412 pkt.

Wystartował także jeden zawodnik niepełnosprawny Marcin Biernacki, który wycisnął sztangę ważącą 75 kg.

Po raz pierwszy wystartowali w oficjalnych zawodach zawodnicy gimnazjum publicznego UKS GIM Głuszyca miasteczka liczącego około 7 tysięcy mieszkańców. Podopieczni pana Jacka Kędzierskiego wywalczyli trzy brązowe medale poprawiając swoje rekordy życiowe. Debiut młodych zawodników należy uznać za udany i na pewno zobaczymy ich na przyszłorocznych Mistrzostwach Polski do lat 16

Zawodnicy zostali udekorowani pamiątkowymi medalami, pucharami a także symbolicznymi pamiątkami ufundowanymi przez organizatorów, którzy zapraszali już na następne zawody za rok. Zawody zostały przeprowadzone bardzo sprawnie i przebiegały w miłej, sympatycznej oraz sportowej atmosferze.

Autor : Grzegorz Leski