Wielki powrót Denisa Cyplenkova, 3 miejsce Polaka Rafała Woźniaka i komplet publiczności w największej sali hotelu Westin – tak można podsumować pierwszy dzień Pucharu Świata Zawodowców w Armwrestlingu Niemiroff World Cup 2013. Pierwszego dnia prawie 200 zawodników i zawodniczek siłowało się na lewą rękę.

DSC_7911  christian_binie_z_prawej  artur_glowinski
Kibice najbardziej oczekiwali rywalizacji w kategorii superciężkiej (+95 kg), w której rywalizowały „największe nazwiska“ światowego armwrestlingu. Przede wszystkim fani ostrzyli sobie zęby na pojedynek obrońcy tytułu sprzed roku, Andreya Pushkara z Rosjaninem Denisem Cyplenkovem. To w tej chwili dwaj najsilniejsi armwrestlerzy na świecie. Ten drugi wrócił do sportu po ponad rocznej przerwie spowodowanej zaangażowaniem w politykę. Cyplenkov to wielka legenda tego sportu i zawodnik imponujący sylwetką, potężną muskulaturą i siłą rąk . Dość powiedzieć, że Rosjanin waży 142 kg, obwód jego bicepsa to 64 cm, a wielkie dłonie mają uścisk mocny jak imadło.  `

christian_binie
O tej sile przekonali się szybko kolejni rywale Cyplenkova. W zasadzie żaden z nich był w stanie wytrzymać z nim dłużej niż kilka sekund. Cyplenkov w finále spotkał się ze swoim wielkim rywalem i broniącym tytułu Andrejem  Pushkarem. Faworytem był oczywiście ten pierwszy. Pushkar zaskoczył jednak swojego rywala szybkością. Zaatakował natychmiast po komendzie „ready go“, a Cyplenkov ledwo co się wybronił. Rosjanin szybko odzyskał straconą pozycję i po chwili wyrównanej walki wręcz wbił w stół rękę Pushkara.

pushkar_vs_cyplenkov

andrey_pushkar_z_prawej

Ci sami zawodnicy spotkali się w finale kategorii OPEN, w której zmierzyli się ze sobą najlepsi zawodnicy z kategorii wagowych od 86 kg. Także i w tym przypadku walka była początkowo bardzo wyrównana, ale olbrzymia siła Cyplenkova ostatecznie wzięła górę.

–  Cieszę się bardzo, że wróciłem do rywalizacji akurat na najbardziej prestiżowy turniej na świecie i na dodatek udało mi się wygrać. Szczerze powiem, że rywale chyba podeszli do mnie ze zbyt dużym respektem, poza Andreyem Pushkarem, z którym wygranie kosztowało mnie sporo sił. Zobaczymy, jak będzie w rywalizacji na prawą rękę – powiedział Denis Cyplenkov.

maciej_gralak

Andrey Pushkar, mimo że dwa razy musiał uznać wyższość Rosyjskiego Tytana, był zadowolony.

Zrobiłem co mogłem, ale Denis przyjechał niesamowicie dobrze przygotowany. W pierwszym finale chciałem go zaskoczyć, szybko wystartowałem, ale to zbyt doświadczony zawodnik, aby dać się zaskoczyć do końca. Teraz trzeba odpocząć, wyspać się i zrobić wszystko, by wygrać na prawą rękę.

denis_cyplenkov

W pierwszym dniu bardzo dobrze spisali się Polacy. W kategorii do 78 kg trzecie miejsce zajął Rafał Woźny, a w kategorii superciężkiej +95 kg świetnie walczył Artur Głowiński. Siłacz z Choszczna pokonał kilku utytułowanych zawodników i ostatecznie uplasował się na miejscu piątym.

DSC_7935
–  Z jednej strony mogę być zadowolony, bo z jednej strony wynik jest dobry, z drugiej zaś dałem dobre i widowiskowe walki. Mogło być jednak jeszcze lepiej bo czasami do wygranej brakowało bardzo niewiele – mówi Artur Głowiński.

DSC_8556
Warto też wspomnieć o starcie Macieja Gralaka, polskiego mistrza świata w kategorii niepełnosprawnych. Maciej jako jedyny niepełnosprawny zawodnik rywalizował z pełnosprawnymi zawodnikami i z wieloma z nich walczył jak równy z równym.

W niedzielę w hotelu Westin walki na prawą rękę.

Komentarze: