Puchar Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

W dniach 27 – 28 czerwca 2012 roku w Bydgoszczy już po raz trzynasty odbył się Puchar Polski Niepełnosprawnych w Wyciskaniu Sztangi Leżąc „Łuczniczka 2012”. Zawody odbyły się na obiektach sportowych CWKS „Zawisza” w którym uczestniczyło 11 zawodniczek i 42 zawodników z 13 ekip z całej Polski reprezentujących Wrocław, Katowice, Łodygowice, Zielona Górę, Grudziądz, Tarnów, Gdynia, Gdańsk, Ciechanów, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Opava/Czechy a także reprezentanci gospodarza zawodów S.S i R.O.N „Triumf Start Bydgoszcz”.

Celem zawodów było wyłonienie indywidualnych Mistrzów Pucharu Polski wśród kobiet i mężczyzn w poszczególnych kategoriach wagowych oraz propagowanie sportu w środowisku osób niepełnosprawnych. Głównym organizatorem tak wspaniałych zawodów było Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „TRIUMF START BYDGOSZCZ” z prezesem Andrzej Owczyńskim na czele.
Rywalizację na pomoście rozpoczęły kobiety, które wystartowały w kategorii open według formuły Haleczki.

Rywalizacja o pierwsze miejsce była bardzo emocjonująca i przebiegała aż do ostatniego podejścia pomiędzy Marzeną Łazarz z Tarnowa, Kamilą Rusielewicz z Koszalina oraz Magdaleną Konior z Łodygowic a także zawodniczką gospodarzy Pauliną Przywecką. Ostatecznie zwyciężyła niedawna zwyciężczyni zawodów w Kołobrzegu Kamila Rusielewicz, która zaliczyła wszystkie trzy podejścia uzyskując w trzecim podejściu 115 kg/99,53 pkt. Drugie miejsce dla Marzeny Łazarz za zaliczenie w trzecim podejściu 101 kg/97,39 pkt., i na trzecim miejscu robiąca coraz większe postępy zawodniczka Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice Magdalena Konior, która także zaliczyła wszystkie trzy podejścia uzyskując ostatecznie 92 kg ustanawiając nowy rekord Polski seniorek w kategorii wagowej do 60 kg i uzyskała 98,54 pkt. według Haleczki.

W czwartej dodatkowej próbie zgłosiła na sztangę, aż 96 kg chcąc poprawić swój rekord o kolejne 4 kg, ale niestety próba była nie udana.
Rywalizację mężczyzn o najlepszego zawodnika w Pucharze Polski przebiegała w dziewięciu kategoriach wagowych. Z wyników zasługujących na wyróżnienie należy wymienić rezultat zwycięzcy najlżejszej kategorii wagowej do 48 kg zawodnika gospodarzy zawodów Rafała Rocha, który zaliczył 136 kg o 4 kg więcej jak na tydzień temu na zawodach w Kołobrzegu.

Kategorię wagową do 52 kg wygrywa zawodnik Startu Wrocław Sławomir Szymański z rezultatem 125 kg. Jest to wynik dużo odbiegający od najlepszego wyniku tego zawodnika. Drugie miejsce z rezultatem 97 kg dla reprezentanta Startu Katowice Piotra Piętosy, który wycisnął sztangę ważącą 98 kg.

Duże postępy robi zwycięzca kategorii wagowej do 60 kg Bartosz Kuriata, który wygrywa z przewagą aż 43 kg nad drugim zawodnikiem. Bartek zalicza 140 kg nie zaliczając trzeciego podejścia do 142 kg. Drugie miejsce dla juniora Michała Salomona 97 kg i trzecie, także dla juniora Tomasza Wolskiego 90 kg. Wszyscy zawodnicy reprezentowali Start Wrocław i uzyskali swoje najlepsze wyniki w drugim podejściu.

W kategorii do 67,5 kg spotkało się dwóch bardzo doświadczonych zawodników, medalistów ubiegłorocznych Mistrzostw Polski Marek Trykacz Start Zielona Góra i Grzegorz Lanzer Start Koszalin. Zwyciężył Grzegorz Lanzer 170 kg, z takim samym wynikiem jaki osiągnął w Kołobrzegu. Podejście trzecie zawodnika do sztangi ważącej 175 kg niestety nie zostało zaliczone przez sędziów. Natomiast Marek zaliczył wszystkie trzy podejścia i ostatecznie uzyskał 160 kg.

O zwycięstwo w kategorii 75 kg walczyli 57- letni weterani pomostów Zbigniew Micheń z Wrocławia oraz Piotr Wesołowski ze Startu Gdynia. Zbyszek zaliczył wszystkie trzy podejścia zaliczając w pierwszej próbie 128 kg, następnie 132 kg i w ostatniej próbie 136 kg. Piotrek niestety zaliczył tylko pierwsze podejście na ciężarze 125 kg a dwa następne do 130 i 135 kg miał nie udane. Trzecie miejsce z tym samym wynikiem 125 kg zajmuje 45-letni Piotr Musiał z Koszalina, będąc zawodnikiem cięższym od Piotra Wesołowskiego. Tak więc całe pudło zajęli zawodnicy starszego pokolenia.

Piotr Szymeczek reprezentant Startu Wrocław nie dał żadnych szans swoim rywalom zwyciężając w kategorii wagowej 82,5 kg z wynikiem 185 kg. Na wyróżnienie zasługuję także wynik drugiego zawodnika w tej kategorii wagowej juniora Dawida Hałata reprezentującego Eurobeskidy Łodygowice, który wycisnął sztangę ważącą 140 kg. Dawid został uznany najlepszym zawodnikiem wśród juniorów. Na trzecim miejscu zawodnik z Opavy, Petr Szalacsi z wynikiem 137 kg. W czwartej próbie zawodnik z Czech walcząc o drugie miejsce zadysponował na sztangę 142 kg, ale niestety próba była nie udana i musiał zadowolić się brązowym medalem.

Ryszard Rogala wielokrotny mistrz Polski i reprezentant kraju zwyciężył w kategorii wagowej do 90 kg. Zawodnik Startu Gorzów Wielkopolski zaliczył 195 kg w drugim podejściu. Srebro dla Mateusza Woroszyła z Białegostoku za wyciśnięcie ciężaru 185 kg i na najniższym stopniu podium Andrzej Owczarek z Wrocławia, który zaliczył 150 kg.
Kategoria 100 kg należała do reprezentanta Centrum Rehabilitacyjnego z Grudziądza Wojciecha Lewandowskiego, który wygrał z wynikiem 155 kg. O 10 kg mniej zaliczył Maciej Urbaniak Start Gdynia i trzecie dla reprezentanta Szansy Start Gdańsk Michała Bogdana , który zaliczył 125 kg.

Natomiast najcięższa kategorie wagową powyżej 100 kg wygrał Krystian Walczak Start Koszalin, który jako jedyny na tych zawodach osiągnął wynik powyżej 200 kg, zaliczając w drugim podejściu 215 kg. Trzecia próba na 221 kg była nie udana. Drugie miejsce ze stratą 78 kg dla Daniela Baczmańskiego – 137 kg i na trzecim miejscu reprezentant Triumfu Start Bydgoszcz Grzegorz Kowalski, który zaliczył 110 kg.

Zawody zostały bardzo dobrze przygotowane i sprawnie przeprowadzone przez organizatorów a zawodnicy zostali nagrodzeni okolicznościowymi medalami i nagrodami rzeczowymi. Podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie tak wspaniałych zawodów.

Komentarze: