W zamyśle organizatorów miał to być mecz Europa – Ameryka, na którym miały się zmagać największe gwiazdy światowego strongmana: Zydrunas Savickas i Krzysztof Radzikowski (Europa) oraz Brian Shaw i Mike Jenkins (Ameryka). Niestety, na krótko przed meczem Jenkins rozchorował się na przewód pokarmowy i wystartowała tylko trójka siłaczy, rywalizując już tylko w konkurencjach indywidualnych. Jak mówił mi Krzysztof, strongmani zaczynają mieć kłopoty z trawieniem w związku z licznymi wyjazdami w różne części świata. Flora bakteryjna ich przewodu pokarmowego nie daje rady za tym nadążać i się przestawiać.

Innym problemem jest w takich warunkach trening – „W obecnej sytuacji, gdy turnieje rozgrywane są co tydzień, pomiędzy nimi w ogóle nie trenuję” – powiedział Krzysztof. „Odnowa biologiczna, regeneracja i masaże trwają gdzieś do środy, a potem trzeba pakować walizki i jechać na lotnisko, aby zdążyć na kolejny turniej”.

Strongmani byli silnie eksponowani w Madrycie. Jedną z konkurencji – martwy ciąg ze sztangą olimpijską 340 kg – rozgrywali na głównej scenie amatorskich zawodów, a finałowe wyciskanie sztangielki – w przerwie konkursu zawodowego. Obie konkurencje minimalnie wygrał Shaw i on też dostał w nagrodę wspaniały miecz dla zwycięzcy, wręczony mu osobiście przez Arnolda Schwarzeneggera. Savickas był drugi, a Radzikowski trzeci, przy minimalnych różnicach punktowych.

Najbliższy weekend będzie dla siłaczy bardzo intensywny. Udadzą się do Wilna na Savickas Sport Festival, gdzie w sobotę odbędą się Mistrzostwa Świata w Wyciskaniu Belki, a w niedzielę turniej strongmanów z serii SCL. Krzysztof oczywiście też tam będzie startował. Powodzenia!

Zdjęcia:

Madryt 1Arnold prezentuje piękny miecz, przeznaczony dla zwycięzcy turnieju strongmanów…

Madryt 2 …ale za nim go wręczył, postanowił go wypróbować! Czyżby wspomnienia z pracy nad filmem „Conan the Barbarian”, który był kręcony właśnie w Hiszpanii?

Madryt 3A teraz miecz powędrował we właściwe ręce, czyli do olbrzymiego Briana Shawa (203 cm, 203 kg).

Madryt 5 Brian Shaw w martwym ciągu (340 kg). Wygrał tę konkurencję, podnoszą ciężar 8 razy.

Madryt 6                                                 Zydrunas Savickas (7 powtórzeń).

Madryt 7                                              Krzysztof Radzikowski (6 powtórzeń).

Komentarze: