_MG_8290_

Pierwsze kroki w armwrestlingu stawiał pod koniec lat 90. W 2000 roku zdobył tytuł mistrza Europy w kategorii wagowej do… 70 kg. Przez 13 lat jego życie zmieniło się totalnie. Nie zmieniło się tylko jedno – nadal niepodzielnie dominuje w światowym armwrestlingu, tyle, że już w kategorii super ciężkiej. Denis Cyplenkov, zwany Rosyjskim Tytanem, będzie największą gwiazdą rozpoczynającego się w sobotę Pucharu Świata Zawodowców w Armwrestlingu Nemiroff World Cup 2013!

_MG_8349_   
Gdy 13 lat temu zdobywał tytuł mistrza Europy juniorów w niczym nie przypominał atlety zbudowanego jak mityczny Bóg. Szczupły, dobrze zbudowany, sylwetka raczej fit. To był też czas, gdy Cyplenkov szukał tak naprawdę swojego miejsca w sporcie. Do armwrestlingu trafił po latach treningu podnoszenia ciężarów. Ten sport był jednak dla niego zbyt nudny.

_MG_8290_

Szukałem czegoś, co będzie się wiązało z większą adrenaliną, a to może dać tylko bezpośrednie starcie z przeciwnikiem. Stoisz z nim twarzą w twarz, rozgrywacie pojedynek nie tylko siłowo, ale też psychologicznie. Znalazłem to w armwrestlingu i dla tej dyscypliny rzuciłem ciężary – mówi Denis Cyplenkov.

_MG_8944_

Sukcesy w siłowaniu na ręce przyszły szybko. Denis był tytanem pracy i miał wrodzoną siłę, popartą latami treningu ciężarów. Trenerzy, widząc jego siłę, zalecili mu trening kulturystyczny i przybranie na wadze. Tak też się stało. Cyplenkov sukcesywnie budował masę mięśniową, w międzyczasie zaczął z sukcesami startować w zawodach strong man. Dziś Denis Cyplenkov waży 140 kg, a jego biceps ma w obwodzie 64 cm – takiego „bicka” nie mają nawet takie ikony sportów siłowych, jak Mariusz Pudzianowski, Hardkorowy Koksu, czy Arnold Schwarzenegger. O potężnej sile Rosjanina świadczą też ciężary, które podnosi na treningach – na klatkę piersiową wyciska 270 kg, a biceps ćwiczy ze sztangą ważącą 140 kg!

_MG_8585_

Cyplenkov słynie jednak nie tylko z ogromnego bicepsa, ale z olbrzymich nadgarstków (24 cm obwodu) i dłoni wielkich jak bochen chleba i silnych, jak imadło.
Moje potężne dłonie to z jednej strony genetyka, z drugie specjalistyczny trening ukierunkowany na armwrestling. Mięśnie w armwrestlingu są oczywiście ważne, bo dają siłę, ale armwrestler trenuje przede wszystkim więzadła. Mimo, że często ćwiczenia są takie same, różnią je istotne szczegóły, które potem przekładają się na efekt walki – mówi Cyplenkov.
Te efekty u niego są niezwykłe. To właśnie Cyplenkov zakończył dominację prawdziwej legendy i największej ikony tego sportu, Amerykanina Johna Brzenka. Brzenk przez wiele lat nie miał sobie równych, wygrywał turniej za turniejem, w USA zdobył sobie popularność wielką, jak największe gwiazdy amerykańskiego sportu. Swoje pierwsze starcia z Cyplenkovem jeszcze wygrywał, ale z czasem Rosyjski Tytan zdetronizował wielkiego mistrza.

_MG_8526_

Pierwsza wygrana z Brzenkiem była jednym z najpiękniejszych momentów mojego życia. To był  mój idol, mistrz, mentor, nauczyciel. Pamiętam, że przed pierwszą walką z nim nie mogłem spać przez całą noc. To dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem z nim walczyć i wielki honor, że udało mi się z nim kilka razy wygrać. Szkoda, że nie spotkamy się w walce podczas tegorocznych zawodów Pucharu Świata – mówi Cyplenkov.

Niestety, John Brzenk do Warszawy nie przyjedzie. Oficjalnie, z powodu kontuzji, niemniej w kuluarach mówi się, że obawia się starcia ze swoim największym rywalem. Tak naprawdę jednak nie ma to wielkiego znaczenia, bo w rozpoczynających się w sobotę zawodach wezmą udział sam gwiazdy zawodowego armwrestlingu, a kibice już sobie ostrzą zęby na pojedynek w najcięższej kategorii wagowej, w którym Cyplenkov zmierzy się ze zwycięzcą ubiegłorocznych zawodów Niemiroff World Cup (Cyplenkov nie startował) i swoim odwiecznym rywalem, Andrejem Pushkarem z Ukrainy. Zapowiada się walka, w której będą pękać stoły! Czy Pushkar będzie jednak w stanie przeciwstawić się olbrzymiej sile „Rosyjskiego Tytana”? Warto przyjść w dniach 9-10 listopada do Hotelu Westin w Warszawie i przekonać się osobiście.

_MG_8496_

W Warszawie walczyć będą też Polacy. Największe nadzieje pokładamy w reprezentancie klubu Złoty Tur Gdynia, Dawidzie Bartosiewiczu. Kilka tygodni temu zdobył on w Gdyni tytuł wicemistrza świata i w Warszawie będzie chciał podtrzymać dobrą passę.
Nie będzie łatwo, bo na Pucharze Świata Zawodowców Niemiroff World Cup obsada będzie jeszcze silniejsza niż na mistrzostwach świata. Ja jednak jestem w dobrej formie. Moją silną stroną jest także psychika, a to w armwrestlingu ma niebagatelne znaczenie – mówi Dawid Bartosiewicz.

_MG_9240_

Puchar Świata Zawodowców w Armwrestlingu to najbardziej rozpoznawalna na świecie impreza w siłowaniu na ręce. Na specjalne zaproszenie organizatorów w zawodach weźmie udział prawie 200 najsilniejszych zawodników z ponad 25 krajów, w tym z Afryki, Ameryki Południowej i Północnej, Australii, Europy oraz Azji. To największe gwiazdy światowego armwrestlingu, sportowcy posiadający tytułu Mistrza Europy, Świata, Kontynentu, czy też wielokrotni mistrzowie swojego kraju. Wielu z nich nie bierze udziału w Mistrzostwach Europy czy Świata, przygotowując się tylko i wyłącznie do corocznego Pucharu Świata Zawodowców.

PROGRAM NEMIROFF WORLD CUP 2013
(Warszawa, Hotel WESTIN Warszawa, ul. Aleja Jana Pawła II 21)
Sobota, 9.11.2013 – walki na lewą rękę
9.00 – 17.00 eliminacje
20.00 – 23.00 półfinały i finały; kategoria OPEN (wybranie najsilniejszego zawodowca roku 2013)
Niedziela, 10.11.2013 – walki na prawą rękę
9.00 – 17.00 eliminacje
20.00 – 23.00 półfinały i finały; kategoria OPEN (wybranie najsilniejszego zawodowca roku 2013)

Kategorie wagowe:
Mężczyźni lewa, prawa ręka:
63kg, 70kg, 78kg, 86kg, 95kg, +95kg, OPEN category
Kobiety lewa, prawa ręka:
52kg, 65kg, +65kg

O ARMWRESTLINGU
Armwrestling (siłowanie na ręce) to typowy sport walki. Walki trwają od kilku sekund do nawet dziesięciu minut. O zwycięstwie decydują: technika, taktyka, specyficzna siła, szybkość i psychika – podobnie jak w zapasach i judo. Walki odbywają się na stojąco przy specjalnym stole przymocowanym do podłoża. Do niedawna walczono również na siedząco, ale teraz powszechnie stosowana jest pozycja stojąca, znacznie efektowniejsza i wymagająca od zawodników zaangażowania wszystkich grup mięśniowych. W zawodach startują kobiety i mężczyźni. Startujący podzieleni są na kategorie wagowe. Walki na lewą i prawą rękę odbywają się osobno, tak więc można być mistrzem, np. na prawą rękę, a na lewą wcale nie startować lub zająć odległe miejsce.

Najlepszym dowodem na to, że armwrestling to sport walki, są zmagania w kategorii overall (czyli walki bez podziału na kategorie wagowe). Naprzeciw atletów stają sportowcy ważący 60, 70 kilogramów i zdarza się, że błyskawicznie odnoszą zwycięstwo.

Zawody armwrestlingu są bardzo widowiskowe – to wspaniała, efektowna walka oraz emocje, których często brakuje w innych dyscyplinach sportu. Ich charakter przyciąga wielu widzów, którzy oglądając walki angażują się emocjonalnie w to, co rozgrywa się przy stole. I jest to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Z jednej strony jest to dyscyplina sportowa z aspiracjami olimpijskimi, z drugiej armwrestling to swojego rodzaju subkultura. Na świecie armwrestling jest bardzo popularny, szczególnie w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Skandynawii i państwach bloku wschodniego.

Komentarze: