W najbliższy weekend (28 września) zostaną rozegrane III Mistrzostwa Świata w Armliftingu, czyli podnoszeniu, a może lepiej byłoby powiedzieć  – unoszeniu  -ciężarów ręką, ale także w zaciskaniu sprężynowych ściskaczy. Co ciekawe, większość konkurencji rozgrywanych na tych Mistrzostwach wymyślono na Zachodzie, a  głównym ich pomysłodawcą jest dr Randall Strossen z firmy IronMind Enterprises Inc., której motto zostało zaczerpnięte z Biblii (1 List do Koryntian, 16:13) – „Czuwajcie, trwajcie mocno w wierze, bądźcie mężni i silni!”, to jednak tak spodobały się na Wschodzie, że pierwsze mistrzostwa rozegrano w Jekaterynburgu na Uralu, drugie w Jałcie na Krymie, a obecne zawitały do Moskwy.

Armlifting 4

Na Mistrzostwach będą rozgrywane następujące konkurencje:

– „Rolling Thunder”, czyli unoszenie z podłogi jednorącz ciężaru podczepionego do poziomej, obrotowej tulei o średnicy 60 mm. Rekord świata w tej konkurencji należał do niedawna do brytyjskiego strongmena Marka Felixa, który wyśrubował go na 147 kg i wydawało się, że jest już nie do pobicia. Ale pod koniec lipca Rosjanin Aleksiej Tiukałow poprawił go na 150,5 kg. A wśród kobiet najlepsza jest Ukrainka Ludmiła Gajduczenko (77,2 kg), która odebrała rekord Fince Jaani Tanner (69,25 kg).

– „Oś Apollona” – unoszenie obiema rękami sztangi z grubym na 2 cale (5 cm) sztywnym gryfem trzymanym nachwytem. Imituje ona oś wagonową z kołami, którą po raz pierwszy podniósł francuski siłacz Apollon (166 kg). Obecny rekord 234,0 kg, należy do amerykańskiego strongmena Mike’a Burke, rywala Krzysztofa Radzikowskiego.

– „Captains of Crush Grippers” – zaciskanie w dłoniach certyfikowanych ściskaczy sprężynowych o różnej sile. Sprężynę nr 4 jak dotychczas zacisnęło w dłoni jedynie 5 ludzi na świecie.

– „Silver Bullet”. Ten „Srebrny Pocisk” polega na zamykaniu w dłoni ściskacza sprężynowego nr 3, pomiędzy ramiona którego włożony jest pręt z podczepionym do niego talerzykiem od sztangi o ciężarze 2,5 kg. Tutaj siłacze rywalizują o setne części sekundy. Burke uzyskał 53,97 sek. a ukraiński siłacz Igor Kupinsky – 54,00 sek.

I ma być jeszcze jedna nowość: trzymanie w dłoniach na czas dwóch standardowych 50-kilogramowych talerzy od sztangi.

Zawody zostaną rozegrane w klubie „Alex Fitness” przy ul. Andropowa 22 w dzielnicy Kołomenskoje. Jakby ktoś akurat był w Moskwie, to wstęp wolny.

Zdjęcia:

Armlifting 1              Aleksiej Tiukałow ustanawia rekord świata w „Rolling Thunder” 150,5 kg.

Armlifting 2                   Armlifting 2: Mike Burke podnosi „oś Apollona” o ciężarze 234,0 kg.

Armlifting 3                                            Tak wygląda konkurencja „Silver Bullet”.

 

Komentarze: