Najsilniejsi ludzie świata: Benedikt Magnusson

Około roku 2005 wyniki w martwym ciągu wzrosły na tyle, że ludzi związanych z trójbojem zaczęło fascynować pytanie, kto pierwszy pokona barierę 1000 funtów, czyli 454 kg? Próbowano nawet zorganizować specjalne zawody poświęcone jedynie atakowi na te 1000 funtów i nawet układano już listę potencjalnych kandydatów.

Na czele tej listy znajdowali się:

Andy Bolton (W. Brytania) – 971 funtów (440,8 kg)

Benedikt Magnusson (Islandia) – 970 funtów (440,4 kg)

Konstantin Konstantinovs (Łotwa) – 947 funtów (430 kg)

Gary Frank (USA) – 931 funtów (422,6 kg)

Tibor Meszaros (Węgry) – 927 funtów (420,8 kg)

Maksym Podtynnyj (Ukraina) – 909 funtów (412,5 kg)

Andrej Malaniczew (Rosja) – 888 funtów (403 kg)

Zydrunas Savickas (Litwa) – 881 funtów (400 kg)

To absolutna elita najsilniejszych ludzi świata. Ale zebranie ich wszystkich na jednych zawodach stało się nierealnym marzeniem. Wszyscy zadawali sobie więc pytanie, kto będzie pierwszy? Główna rywalizacja trwała pomiędzy Boltonem i Magnussonem.

Jako pierwszy barierę 1000 funtów pokonał Bolton. Stało się to na Mistrzostwach Świata WPC w Nowym Jorku, 2 listopada 2006 r., gdzie udało mu się podnieść 1009 funtów (458 kg). Ale to było na zawodach i w specjalnym, obcisłym kostiumie do martwego ciągu, który dodawał mu jakieś
25-30 kg. Nadal otwarte pozostawało pytanie, kto pokona 1000 funtów na zawodach typu RAW, czyli bez takiego kostiumu, a jedynie z pasem ciężarowym spinającym talię.

Najpierw spotkali się z Boltonem na zawodach Finnish Bullfarm Powerlifting Meet w październiku 2010 w Lahti, startując w trójboju. Tam Bolton uzyskał w martwym ciągu 445 kg, a Magnusson 442,5 kg, przy dokuczającej mu przepuklinie.
Potem Bolton zapowiedział wielkie zawody Andy Bolton Deadlift Challenge zaplanowane na czerwiec 2011 w Cleveland, Ohio, ale musiał je odwołać, najprawdopodobniej z braku wystarczającej ilości sponsorów.

Uwieńczony sukcesem atak został przeprowadzony na… zawodach kulturystycznych: Ronnie Coleman Classic w Dallas, Texas, 2 kwietnia 2011, w ramach których rozgrywano także turniej „Clash of the Titans IV” (Starcie Tytanów IV). Właśnie na tę imprezę szczyt formy przygotował Magnusson, i pomimo tego, że Boltona tam nie było, najpierw zaliczył 905 funtów (410 kg), a w drugim podejściu skoczył na 1015 funtów (460 kg), które też czysto zaliczył.

Magnusson urodził się w 1983 r w małym islandzkim miasteczku. Dość przypadkowo trafił na siłownię. Mając 17 lat wywrócił się jeżdżąc na nartach i doznał poważnej kontuzji kręgosłupa. Po jej zaleczeniu poszedł na siłownię, aby wzmocnić grzbiet i trener zalecił mu wykonywanie martwego ciągu. Zaczynał od 120 kg, potem skoczył na 180 kg, a ważył wówczas 140 kg, gdyż kontuzja unieruchomiła go na dłuższy czas, przez co przytył.

Benedikt trenuje dwa razy w tygodniu, skupiając uwagę na wyciskaniu zza głowy, przysiadach i martwym ciągu. Jego ciężkie serie wykonywane są na ciężarze 70-80% CM, ale z większą ilością powtórzeń w seriach i dużą dynamiką, do której przykłada ogromną wagę, twierdząc, że „szybkość jest królem”. Co ciekawe, w swoim programie treningowym ma także… biegi sprinterskie i bokserskie podskoki, które trenuje dla poprawienia szybkości i uważa, że ogromnie przyczyniły się do jego postępów w bojach siłowych.
W diecie kontroluje tylko białko, którego spożywa 300 g dziennie jedynie w napojach. A co do reszty, stosuje „see-food diet”, czyli jeśli widzi jakąś żywność, to ją zjada.

W grudniu 2007 r Benedikt poślubił Gemmę Taylor, najsilniejszą Brytyjkę 2005 r (uzyskała 270 kg w martwym ciągu, ważąc 95 kg.) Poznali się na turnieju w USA, gdzie Benedikt od razu oświadczył znajomym, że to jest ta dziewczyna, którą on poślubi. Gdy to do niej doszło, myślała, że on żartuje, ale szybko okazało się, że nie. Teraz mają już dwójkę dzieci. Jeszcze przed pierwszym dzieckiem Gemma oświadczyła – „Myślę, że mając nasze połączone geny, dziecko będzie super silne, ale nie będziemy na nie wywierali żadnego nacisku, aby musiało iść w nasze ślady.” Czas pokaże.

Jak doszło do ustanowienia rekordu 1015 funtów, można zobaczyć na filmiku:

http://www.youtube.com/watch?v=iAzct_wO8B0

a to ciekawy mix z jego różnych występów:

http://www.youtube.com/watch?v=7Y-SfCYoLAI&NR=1&feature=endscreen


Zdjęcia:

Historyczny moment: Magnusson podnosi 1015 funtów (460 kg).

Magnusson zawsze wykonuje ciągi RAW (bez specjalistycznego kostiumu) i klasyczną techniką, a nie sumo (z szeroko rozstawionymi nogami).

Jego wyczyn uwieczniony na okładce magazynu „Powerlifting USA”.

Ślubne zdjęcie z Gemmą Taylor.

Komentarze: