Dla uczczenia 70 rocznicy Bitwy stalingradzkiej (jednej z największych podczas II Wojnie Światowej) w mieście, zwanym obecnie Wołgograd, zorganizowano pod patronatem Gubernatora Obwodu Wołgogradzkiego turniej siłaczy nazwany „Bitwa stalingradzka”. Na turniej przyjechali najsilniejsi strongmani z całej Rosji: były mistrz świata w trójboju siłowym Aleksander Kliuszew, sześciokrotny mistrz Rosji w podnoszeniu ciężarów Władimir Głuszko, „Najsilniejszy człowiek Rosji 2011” Aleksander Mancerow, były mistrz Rosji w trójboju siłowym i czołowy strongman tego kraju Władimir Kaliniczenko i wschodząca gwiazda rosyjskiego strongmana, 29-letni były mistrz judo i trójboju, Aleksander Łysenko, który zastąpił kontuzjowanego Michaiła Koklajewa.

I właśnie ten ostatni siłacz, nazywany w rosyjskich mediach „czarnym koniem” turnieju, pokonał tych wszystkich znanych mistrzów sportów siłowych. Wyniki są następujące:

1.    Aleksander Łysenko
2.    Aleksander Mancerow
3.    Aleksander Kliuszew
4.    Władimir Kaliniczenko
5.    Kamo Simonian

Ale była też dodatkowa atrakcja! Kontuzjowany Koklajew, który wcielił się w rolę spikera zawodów, postanowił jednak zademonstrować swoją siłę. Ale jak to zrobić, gdy nie można używać prawej ręki (zdarte zgrubienia skórne u nasady palców)? Otóż Koklajew postanowił zademonstrować swój dawny trick, wykonując przysiad ze sztangą na barkach bez przytrzymywania jej rękami! I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby sztanga ważyła 60 kg, ale w Wołgogradzie Koklajew pobił swój rekord życiowy, przysiadając ze sztangą ważącą 302,5 kg! I był to wzorowy, głęboki przysiad. Jego poprzedni rekord to 290,0 kg. Nikt inny na świecie nie wykonuje tego „numeru”. Popatrzcie tylko.

Zdjęcia:

Bitwa 2(1)
Bitwa 3
Bitwa 4
Bitwa 5

Komentarze: