DSC_4645

Chiny są w tym roku modne wśród organizatorów największych międzynarodowych imprez siłaczy. Dopiero co wrócili z megaturnieju SCL China, a w połowie sierpnia znowu lecą do Państwa Środka, aby wziąć udział w wielkiej gali strongmanów – turnieju „The World Strongest Man”.

Serią zawodów kwalifikacyjnych do tego finałowego turnieju były imprezy „Giants Live”. Na podstawie ich wyników skompletuje się skład uczestników finałowego turnieju w mieście Sanya na tropikalnej wyspie Hainan na Morzu Południowochińskim. Siłacze, z których większość pochodzi z półkuli północnej, nie będą więc mieli łatwego życia. Nasz superstrongman, Krzysztof Radzikowski, zapewnił sobie awans zajmując 2 miejsce na turnieju w Kostrzynie, startując po ledwo zaleczonej kontuzji łydki, która nadal dawała o sobie znać. Z kół „dobrze poinformowanych” nadchodzą informacje, że skład finałowego turnieju na wyspie Hainan będzie wyglądał następująco:
1.    Zydrunas Savickas
2.    Hafthor Bjornsson
3.    Brian Shaw
4.    Terry Hollands
5.    Mike Jenkins
6.    Krzysztof Radzikowski
7.    Mark Felix
8.    Vytautas Lalas
9.    Laurence Shahlaei
10.    Nick Best
11.    Dainis Zageris
12.    Jerry Pritchett
13.    Scott Cummine
14.    Ervin Katona
15.    Mike Burke
16.    Alex Moonen
17.    Ed Hall
18.    Robert Oberst
19.    Graham Hicks
20.    Martin Wildauer
21.    Lauri Nami
22.    Frankie Scheun
23.    Akos Nagy
24.    Johannes Arsjo
25.    Bjorn Solvang
26.    Warrick Brandt
27.    Gerhard Van Staden
28.    Misha Koklyaev
29.    Juha Matti Jarvi
30.    Zawodnik chiński
Mamy więc kolejne zestawienie najlepszych strongmanów świata, tym razem z dwoma słynnymi Amerykanami: Brianem Showem i Mike’em Jenkinsem, którzy nie występowali w turniejach SCL. Jeśli zaleczyli trapiące ich kontuzje, będą należeli do czołówki, ale nie sądzę, żeby wrócili do szczytu formy sprzed lat. Na tej liście jest tyle słynnych nazwisk, że trudno coś prorokować. Jedynie pozycja Savickasa wydaje się być niezagrożona.

Kolejność ubiegłorocznego turnieju była następująca: Savickas, Lalas, Bjornsson, Shaw, Jenkins, Radzikowski. Dla przypomnienia, turniej ten w latach 2002 – 2008 pięciokrotnie wygrywał Mariusz Pudzianowski (m.in. z Savickasem). Ale od 2009 r. króluje Savickas, który jedynie w 2011 r. przegrał z Shawem. A Radzikowski, po świetnych występach w pierwszej połowie roku, jeśli solidnie zaleczy kontuzję łydki (na co ma, niestety, niezbyt wiele czasu) mógłby wskoczyć nawet na 2-3 miejsce.

Komentarze: