Portugal 2

Wspaniałe informacje dotarły z Portugalii, która gościła kolejny turniej siłaczy z serii Strongman Champions League. Turniej rozgrywano na atlantyckich plażach Taviry, nadmorskiej miejscowości, z której mamy bardzo miłe wspomnienia. Otóż właśnie w Tavirze, w 2004 roku, odbyły się Mistrzostwa Europy Kobiet w Kulturystyce i Fitness,  na których wspaniały sukces odniosła ówczesna gwiazda polskiej kulturystyki, Daria Piznal, wygrywając nie tylko swoją kategorię do 57 kg, ale także open! Na tych samych Mistrzostwach Agnieszka Ryk wywalczyła brązowy medal w kulturystyce  powyżej 57 kg a Katarzyna Kozakiewicz w fitness sylwetkowym do 164 cm. A teraz Tavira okazała się szczęśliwa dla siłacza Krzysztofa Radzikowskiego, który już całkowicie wyleczył kontuzję, jaka pozbawiła go finałowego występu na niedawnym turnieju w Chinach.

Pan Krzysztof nie tylko jest już w pełni sprawny, ale na dodatek w wyśmienitej formie. Jak widzimy z tabeli wyników, walka wcale nie była łatwa, a czołowa piątka siłaczy ma bardzo zbliżoną punktację. Pewnym zaskoczeniem jest 2 miejsce Norwega Solvanga, który do tej pory niczym specjalnym się nie wyróżnił. Ma 25 lat, 182 cm wzrostu i waży 135 kg. Wygrana z Lalasem, Hollandsem i Katoną to jego największe dotychczasowe osiągnięcie. Zobaczymy jak będzie mu szło dalej.
Szef SCL, Marcel Mostert, tak skomentował wyniki – „Radzikowski pokazał, dlaczego jest obecnie absolutnym liderem rankingu SCL. Wyszedł na prowadzenie dopiero w ostatniej konkurencji, wyciskaniu 140-kilogramowej belki na ilość powtórzeń, mając za sobą 6 poprzednich konkurencji, i tylko dlatego, że wykonał 11 powtórzeń a Vytautas Lalas jedynie 10 powtórzeń i to jedno powtórzenie zadecydowało o końcowym zwycięstwie Krzysztofa. Czołówka była bardzo wyrównana przez co całe zawody były niesłychanie emocjonujące.”

Na tym turnieju wprowadzono próbnie nową konkurencję: pchnięcie kulą ważącą 14 kg, czyli prawie dwukrotnie cięższą od kuli lekkoatletycznej (7,26 kg). I znowu doszło do wyrównanej walki miedzy Lalasem i Radzikowskim. Tym razem Lalas był lepszy o 10 cm, uzyskując 9,40 m, a Radzikowski 9,30 m. Kolejny zawodnik, Terry Hollands, miał już tylko 8,45 m.

Portugal 3

Wyniki turnieju SCL Portugal:

1.     Krzysztof Radzikowski (Polska)    50.0
2.     Bjorn Andre Solvang (Norwegia)    48.0
3.     Vytautas Lalas (Litwa)    47.0
4.     Terry Hollands (W. Brytania)    47.0
5.     Ervin Katona (Serbia)    44.0
6.     Alex Moonen (Holandia)    23.0
7.     Marcos Ferrari (Brazylia)    19.0
8.     Aderito Santos (Portugalia)    18.5

Kolejnym turniejem z tej serii będzie impreza w Finlandii, zaplanowana na 9 sierpnia, której koronną konkurencją będzie przeciągnie ciężarówki, rozgrywane jako odrębne Mistrzostwa Świata w tej konkurencji. Ale wcześniej, bo już 3 sierpnia, siłaczy  czekają eliminacje do finałowego turnieju „World Strongest Man”. Jest to odrębna od SCL seria turniejów, zwana „Giants Live”, nadzorowana przez inną organizację (TWA, jako wydział organizacji zawodów firmy medialnej IMG). Wielki finał World Strongest Man rozpocznie się 17 sierpnia w chińskiej miejscowości Sanya, położonej na tropikalnej wyspie Hainan na Morzu Południowochińskim, zwanej „chińskimi Hawajami”. To tutaj w latach 2003-2005 przeprowadzano konkurs „Miss World”, co bardzo przyczyniło się do rozreklamowania tej wyspy i jej turystycznych walorów. Ale, aby pojechać na Hainan, trzeba się zakwalifikować na te zawody. Ostatnią szansą będzie turniej strongmanów w Kostrzyniu, w ramach Festiwalu „Woodstock”. Drugi taki turniej odbędzie się także w ten weekend w brytyjskim mieście Gateshead. Ale nasi siłacze pojadą do Kostrzynia.

Portugal 1

Zestaw uczestników jest następujący:

1.    Krzysztof Radzikowski (Polska)
2.    Michaił Koklajew (Rosja)
3.    Vytautas Lalas (Litwa)
4.    Lauri Nami (Estonia)
5.    Ben Kelsey (W. Brytania)
6.    Martin Wildauer (Austria)
7.    Bartłomiej Bąk (Polska)
8.    Scott Cummine (Kanada)
9.    Eoin Graham (Irlandia)
10.    Robert Cyrwus (Polska)

Do wyjazdu na Hainan kwalifikuje sie pierwsza trójka z tego turnieju. Nietrudno zauważyć, że faworytami są: Radzikowski, Koklajew i Lalas.
Zdjęcia:
Portugal 1: Krzysztof Radzikowski w nowej konkurencji: pchnięcie kulą o wadze 14 kg.
Portugal 2: Pojedynek Radzikowskiego z Terry’m Hollandem w przerzucaniu opon.
Portugal 3: Nowa twarz w międzynarodowym strongmanie:  Bjorn Andre Solvang z Norwegii, który niespodziewanie zajął 2 miejsce.

Komentarze: