stones_1

150 latach pobito chyba jeden z najstarszych rekordów świata: przeniesienie dwóch historycznych kamieni w szkockiej miejscowości Potarch, ważących łącznie 352 kg, na odległość powyżej 4,56 m. Ale najpierw trochę historii. Owe dwa kamienie były wykorzystywane przy budowie granitowego mostu na rzece Dee w roku 1830 i wkręcono w nie specjalne uchwyty z żelaznymi pierścieniami do zamocowania lin przytrzymujących rusztowania stawiane w nurcie rzeki.

Po zakończeniu budowy kamienie leżały przy moście, aż.. do 1860 r, kiedy to mieszkający w pobliżu szkocki siłacz Donald Dinnie postanowił je przenieść na drugą stronę drogi, czyli na odległość 4,56 m. Przy czym jeden kamień jest wyraźnie cięższy (197 kg) od drugiego (155 kg).

 

stones_2

 
Obecnie kamienie leżą sobie przed hotelikiem Potarch Hotel i czekają na kolejnych śmiałków. Większość siłaczy ma ogromne problemy z samym uniesieniem i utrzymaniem kamieni w rękach, co widać na filmie dostępnym pod adresem:

Zwykle unoszą je stojąc w rozkroku i trzymając jeden kamień z tyłu, a drugi z przodu. Bardzo rzadko uda się komuś unieść te kamienie trzymając je po bokach tułowia, a już zupełnie nie przychodzi nikomu do głowy spacerowanie z tym ciężkim i niewygodnym pakunkiem. Tymczasem podnoszenie tych kamieni stało się w tym roku konkurencją Szkockich Igrzysk dla Górali. I tu sensacja: po 153 latach znalazł się siłacz, który nie tylko uniósł kamienie, ale także przeniósł je na odległość większą niż Dinnie, na 5,57 m! Okazał się nim mało znany Słowak Peter Puzser.

Slovacka Asociacia Silnych Muzov podaje, że Puzser ma 25 lat, mierzy 176 cm wzrostu i waży 135 kg. W leżeniu wyciska 225 kg, a w martwym ciągu podnosi 360 kg. Nie są to więc jakieś imponujące wyniki, ale podnoszenie kamieni stało się jego silną stroną i przez nie stał się teraz sławny. Ciekawe, jak potoczy się jego dalsza kariera strongmana?

 

 

Komentarze: