Sporty siłowe i sylwetkowe na FIBO 2012

Turnieje w sportach siłowych i sylwetkowych na kwietniowych targach FIBO w Essen rozrastają się z roku na rok. Generalnie, można zaobserwować nowy trend: mieszane finały, na których występują zawodowi kulturyści oraz czołówka strongmenów, wyłoniona podczas rozgrywania wcześniejszych konkurencji.

W pewnym sensie wracamy więc do źródeł, bo wszystkie te sporty siłowe
i sylwetkowe wyrosły z jednego pnia i opierają się na odpowiednio ukierunkowanym treningu siłowym. A teraz owoce tych treningów prezentowane są wspólnie na scenie, co zapoczątkowano na Arnold Classic i teraz wszyscy ochoczo „kupują” ten pomysł, bo uatrakcyjnia on finały i przyciąga więcej mediów, kibiców oraz sponsorów.

Organizacja Strongmen Champions League, która odpowiada za imprezę na FIBO, już ogłosiła skład zawodników. Widnieje na niej 13 nazwisk, ale nie ma żadnego Polaka, ani też nikogo z USA:

Zydrunas Savickas (Litwa)
Terry Hollands (W. Brytania)
Laurence Shahlaei (Iran)
Ervin Katona (Serbia)
Tomi Lotta (Finlandia)
Patrik Baboumian (Niemcy)
Daniel Wildt (Niemcy)
Martin Wildauer (Austria)
Jan Wagenaar (Holandia)
Anton Schimke (Niemcy)
Juan Carlos Herredia (Hiszpania)
Jimmy Laureys (Belgia)
Gregor Stegnar (Słowenia)

Z wielkich mistrzów jest tylko Savickas, który broni tytułu z roku ubiegłego, i on powinien ten turniej wygrać bez większych problemów. A potem silny „drugi garnitur”: Terry Hollands, Laurence Shahlaei i Ervin Katona. Każdy z nich wygrywał już jakieś mniejsze turnieje. Ciekawy może też być występ 20-letniego Martina Wildauera, który niedawno pociągnął 380 kg.
Eliminacje rozpoczną się o godz. 10:00 a trójka najlepszych siłaczy awansuje do ścisłego finału, który zostanie rozegrany na głównej scenie podczas wieczornego finału zawodowych kulturystów. Ta trójka zmierzy się w jednej konkurencji: martwym ciągu na ilość powtórzeń, co od razu faworyzuje Savickasa, gdyż jest to jego koronna konkurencja. Mówi się, że w tym finale mają jeszcze wystąpić jacyś czołowi trójboiści, i że będzie to wielki pojedynek strongmenów z trójboistami. Strogmeni będą mieli do podziału 15 000 USD, a finaliści powalczą o dodatkowe 3000 USD za martwy ciąg.

Natomiast pula nagród dla kulturystów wyniesie 25 000 USD i jest podzielona w następujący sposób:

1 miejsce: 10 000 USD + awans na Olympię.
2 miejsce: 6 000 USD
3 miejsce: 4 000 USD
4 miejsce: 3 000 USD
5 miejsce: 2 000 USD

Jednak nazwisk póki co nie podano, a więc negocjacje z potencjalnymi kandydatami zapewne jeszcze trwają.

Zdjęcia:

Zydrunas Savickas na Arnold Strongmen 2012. Z prawej: Derek Poundstone.

Pół-Irańczyk (z ojca) pół-Brytyjczyk Laurence Shahlaei bywał już wysoko na niektórych turniejach, ale miewa zmienną formę.

Ervin Katona wygrał całą serię turniejów SCL 2011, ale jeszcze nigdy nie pokonał Savickasa w bezpośrednim pojedynku.

Austriak Martin Wildauer wyrasta na silnego strongmana, ale chyba jeszcze za wcześnie myśleć o wygranej z Savickasem.

Komentarze: