Sensacyjnie zakończył się rozgrywany w miniony weekend  turniej strongmanów w Koszycach na Słowacji. Faworytami byli Radzikowski i Katona, ale gdzie dwóch się bije… tam skorzystał Estończyk Lauri Nami i on wygrał te zawody, pokonując Radzikowskiego o 0,1 s w ostatniej konkurencji.
Po przedostatniej konkurencji Radzikowski prowadził o 0,5 punkta przed Nami. Wszystko miało się rozstrzygnąć w ostatnim sprawdzianie: załadunku kul na platformy.

Nami rzeczywiście dał z siebie wszystko i wygrał z Krzysztofem o ten przysłowiowy włos, czyli o 0,1 sekundy, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w turniejach strongmana.  Ale ta porażka nie była klęską naszego zawodnika, gdyż jego główny konkurent w całorocznym Rankingu SCL, Serb Ervin Katona, zajął dopiero 5 miejsce. Na tym turnieju dla Radzikowskiego „pracowali” także Wildauer i Blekaitis, spychając Katonę na 5 miejsce.
W ten sposób Krzysztof nie tylko utrzymał się na prowadzeniu, ale zwiększył swoją przewagę nad Katoną z 4 do 12 punktów. Jednak nie może jeszcze spać spokojnie, gdyż wystarczy jeden dzień słabszej dyspozycji i można stracić koszulkę lidera. Punkty za turnieje przyznawane są od pierwszego do dwunastego miejsca, ale najlepsi są mocno faworyzowani:

1 miejsce – 25 punktów
2 miejsce – 18 punktów
3 miejsce – 15 punktów
4 miejsce – 12 punktów
5 miejsce – 10 punktów
6 miejsce – 8 punktów
7 miejsce – 6 punktów

i dalej o 1 punkt mniej z każde kolejne miejsce. Jeśli więc w jakimś turnieju spadnie się na 5 miejsce a rywal wygra, traci się do niego aż 15 punktów. A więc cały czas trzeba być „w czubie”.  Gdy czytacie te słowa, strongmani już lecą na Daleki Wschód, na kolejny turniej, który odbędzie się w najbliższy weekend we Władywostoku. Tam walka będzie jeszcze bardziej zacięta gdyż dojdą Zydrunas Savickas, Thor Bjornsson i Mike Burke.

Pierwsza dziesiątka turnieju w Koszycach:

1.     Lauri Nami (Estonia)    58,5 pkt.
2.     Krzysztof Radzikowski (Polska)    58,0 pkt.
3.     Martin Wildauer (Austria)    54,0 pkt.
4.     Vidas Blekaitis (Litwa)    52,5 pkt.
5.     Ervin Katona (Serbia)    42,0 pkt.
6.     Dainis Zageris (Łotwa)    26,5 pkt.
7.     Gregor Stegnar (Słowenia)    24,5 pkt.
8.     Akos Nagy (Węgry)    23,5 pkt.
9.     Peter Puzser (Słowacja)    23,5 pkt.
10.     Lukas Svoboda (Czechy)    17,0 pkt.

Nami 1

Nami 3

Nami 2

Komentarze: