Czołowi strongman świata, w tym nasz Krzysztof Radzikowski, nie mieli wiele czasu na odpoczynek. Po zeszłotygodniowym turnieju na Słowacji, wyprali ubrania i spakowali walizki na ponad 9-godzinny lot z Moskwy do Władywostoku. A jeszcze trzeba było czymś dolecieć do Moskwy. Strongman Champions League (SCL) ogłosiła właśnie skład na ten dalekowschodni turniej. Na liście mamy 12 siłaczy:

 1. Zydrunas Savickas (Litwa)
 2. Krzysztof Radzikowski (Polska)
 3. Ervin Katona (Serbia)
 4. Lauri Nami (Estonia)
 5. Didzis Zarins (Łotwa)
 6. Bjorn Solvang (Norwegia)
 7. Halfthor Bjornsson (Islandia)
 8. Mike Burke (USA)
 9. Antti Mourujarvi (Finlandia)

10. Didzis Zarins (Łotwa)

11. Władimir Kaliniczenko (Rosja)

12. Aleksander Łysenko (Rosja)
Nazwisko Łotysza Zarinsa pojawia się dwa razy, więc jest jakiś błąd. Ale to nie początkujący Zarins będzie się liczył w walce o zwycięstwo. Nadal trwa zacięty pojedynek o seledynową koszulkę lidera Rankingu SCL pomiędzy Radzikowskim i Katoną. Oni dają z siebie wszystko, startując na każdym turnieju, z tygodnia na tydzień. Dlatego też można przypuszczać, że o zwycięstwo tym razem powalczą wypoczęci zawodnicy: Savickas, Bjornsson i Burke. No i jest sensacyjny zwycięzca ostatniego turnieju sprzed tygodnia, Lauri Nami. Czy utrzyma wysoką formę przez tydzień? Dochodzi świetny trójboista Władimir Kaliniczenko oraz nowa gwiazda Rosji, zwycięzca niedawnej „Bitwy Stalingradzkiej” Aleksander Łysenko. Dla Savickasa i Bjornsona będzie to rewanż za finał wielkiego turnieju w Chinach, gdzie zajęli dwa pierwsze miejsca. Ale czy obecnie jest ktoś w stanie pokonać Savickasa? Chyba tylko kontuzja.

Nas najbardziej interesuje jednak pojedynek Radzikowskiego z Katoną, niezależnie na jakim poziomie miejsc będzie się toczył. Ważne, aby Krzysztof nie przegrał z Serbem, a – jak widać z aktualnego stanu Rankingu SCL – inni  zawodnicy, nawet bardzo dobrzy, w walce o końcowe zwycięstwo już się raczej nie liczą.

Ranking SCL 2013 (po ostatnim turnieju na Słowacji):

 1. Krzysztof Radzikowski (Polska)          141 pkt.
 2. Ervin Katona (Serbia)                          129 pkt.
 3. Dainis Zageris (Łotwa)                           81 pkt.
 4. Hafthor Bjornson (Islandia)                     71 pkt.
 5. Lauri Nami (Estonia)                              60 pkt.

We Władywostoku zawodnicy będą mieli do wykonanie następujące konkurencje:

 • Ściana płaczu (przerzucanie na wysokość)
 • Nosidła (wyścig na czas)
 • Składanka (??)
 • Martwy ciąg (zwykle z samochodem)
 • Waga płaczu (przodem)
  Wyciskanie sztangielki

Nie ma w tym zestawie załadunku kul, która to konkurencja, zwykle kończąca zawody, nie udawała się ostatnio Krzysztofowi. Nosidła też nie należą do jego ulubionych konkurencji, ale nie ma za to przeciągania ciężarówki. W martwym ciągu czy wyciskaniu sztangielki nasz zawodnik jest bardzo dobry.

 

Będzie to drugi turniej SCL w tym mieście, a poprowadzi go przez mikrofon „Misza” Koklajew, który początkowo był na liście startowej, ale z powodu kontuzji dłoni i tricepsa musiał wcielić się w inną rolę.

Szef SCL, Marcel Mostert, zachęca – „Jeśli planujecie w ten weekend pobyt we Władywostoku, to będziecie mieli okazję zobaczyć osobiście najlepszych strongmanów”. Wstęp bezpłatny. Sądzę, że niewielu spośród naszych czytelników wybiera się na ten weekend akurat nad Morze Japońskie, ale dla tych pozostałych mamy dobrą wiadomość: w czwartek, 12 września, Eurosport nada relację z turnieju w Portugalii. Początek o godz. 21:00.  Powtórka w piątek na Eurosport 2 o godz. 19:00.

 

Zdjęcia:

 

Władywostok 1
Władywostok 2

Władywostok 3

 

 

Komentarze: