VI Ogólnopolski Integracyjny Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc – Kołobrzeg 21.04.2012

Już po raz szósty w Kołobrzegu odbył się Ogólnopolski Integracyjny Turniej w Wyciskaniu Leżąc. Celem turnieju było upowszechnianie sportu wśród osób niepełnosprawnych oraz integracja sportowców niepełnosprawnych ze sportowcami pełnosprawnymi.

Zawody odbyły się na pięknej Hali Milenium Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu w których udział wzięło ponad 70 zawodników. Zawody z roku na rok cieszą się coraz większą frekwencją zawodników i zainteresowaniem wśród publicznosci.

Organizatorami tak wspaniałych zawodów byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Kołobrzeskie Towarzystwo Kultury Fizycznej, Sportu i Rekreacji „Wybrzeże”, Zakład Aktywności Zawodowej w Kołobrzegu, Stowarzyszenie Sportu Niepełnosprawnych „Start” Koszalin. Oprócz integracyjnych zmagań zawodników niepełnosprawnych ze sportowcami pełnosprawnym w ramach Turnieju odbyły się II Mistrzostwa Powiatu Kołobrzeskiego Szkół Ponadgimnazjalnych oraz I Mistrzostwa Powiatu Służb Mundurowych.

Patronat honorowy nad imprezą objęli Poseł na Sejm RP Marek Hok, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska, Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusz Gromek, Starosta Powiatu Kołobrzeskiego Tomasz Tamborski.

O zwycięstwie w każdej kategorii
Wśród kobiet w kategorii open bardzo dobry wynik uzyskała kilkokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski Kamila Rusielewicz zawodniczka Startu Koszalin, która wycisnęła sztangę ważącą 120 kg tyle co wynosi jej aktualny rekord Polski w kategorii wagowej powyżej 82 kg.

Drugie miejsce przypadło także znanej zawodniczce Paulinie Przyweckiej reprezentantce Startu Triumf Bydgoszcz, która uzyskała 85 kg o 2,5 kg więcej niż jej własny rekord Polski w kategorii do 60 kg. Na trzecim miejscu Sylwia Klimek z Kołobrzegu z rezultatem 57 kg.
Wśród mężczyzn w kategorii open do 60 kg bardzo dobry wynik uzyskał były zawodnik Startu Koszalin a obecnie Startu Triumf Bydgoszcz Rafał Roch, który przy wadze ciała 46,5 kg wycisnął sztangę ważącą 132 kg. Dla przypomnienia rekord tego zawodnika w kategorii 48 kg wynosi aż 150 kg.

Grzegorz Lanzer zawodnik Startu Koszalin wygrał zdecydowanie kategorie wagową do 82 kg z rezultatem 180 kg. Srebrny medal przypadł także zawodnikowi z Koszalina Krzysztofowi Wodeckiemu, który zaliczył 150 kg i na trzecim miejscu reprezentant Startu Gdynia Marcin Budzisz z wynikiem 155 kg.
Kategorię wagową do 100 kg wygrał zawodnik z Goleniowa Mariusz Walkiewicz zaliczając 195 kg, tuż za nim Marcin Sobieraj 190 kg i Tomasz Gajewski 165 kg obaj Start Koszalin.

W najcięższej kategorii wagowej powyżej 100 kg najlepszym zawodnikiem okazał się Leszek Pasieka z Nakła z wynikiem 197 kg.

Na drugim miejscu Krystian Walczak reprezentant Startu Koszalin 210 kg i na trzecim miejscu Mariusz Rufkiewicz z siłowni Rufi Team Janikowo z wynikiem 170 kg.

Po rywalizacji sportowców odbył się także turniej dla VIP-ów, którzy tym razem wyciskali sztangę na ilość powtórzeń a sztanga ważyła o 20% mniej od wagi ciała poszczególnych uczestników. Pierwsze miejsce zdobył Jarosław Kreja, który podniósł sztangę 27 razy, drugie miejsce zajął Jacek Woźniak z 17 powtórzeniami, a na 3 miejscu uplasował się Marek Zawadzki z wynikiem 12 powtórzeń.

Zawody sędziowali miedzy innymi Ryszard Fornalczyk legenda polskich ciężarów, medalista Igrzysk Paraolimpijskich, wielokrotny mistrz i medalista Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Do dnia dzisiejszego pan Ryszard Foranalczyk jest rekordzistą Polski w kategorii wagowej
75 kg z wynikiem 207,5 kg a także Piotr Musiał i Bogusław Kazimierczak sędziowie IPC.

Zmagania zawodników swoimi występami umiliła grupa taneczna TOP TOYS.
Organizatorzy zawodów dziękują wszystkim, którzy pomagali przy organizacji zawodów. Szczególne podziękowania dla Federacji Młodych Socjaldemokratów oraz Szkolnemu Klubowi Wolontariatu „Serce Sercu” przy ZS nr 2 w Kołobrzegu. Zawodnicy za swój tród zostali nagrodzeni wspaniałymi pucharami, medalami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez liczne grono sponsorów.

Komentarze: