Wyciskanie leżąc bez koszulki

Wyścig powyżej 300 kg!

Światowy „bunt” przeciwko nienaturalnym, ultra obcisłym, wypaczającym wyniki siłowe koszulkom i kostiumom trójbojowym stosowanym w IPF i większości innych federacji zatacza coraz szersze kręgi. Główne źródła tego „buntu” to same Stany Zjednoczone, które około 1990 r narzuciły światu to dziwactwo pod pretekstem ochrony przed kontuzjami, a praktycznie – w celu czerpania zysków przez producentów tego ekwipunku oraz Rosja, gdzie zawsze panował kult surowej, prawdziwej siły. W Ameryce zawody bez kostiumów nazywane są „Raw powerlifting” czyli „surowy”, naturalny trójbój, w Rosji mówią natomiast „biez ekipirowki” czyli „bez wyposażenia”, albo tłumacząc z większą fantazją – „bez uzbrojenia”.

Kolejny wielki turniej dla „nieuzbrojonych” siłaczy odbędzie się w Moskwie 19 grudnia br. I, o dziwo, zgłaszają się do niego wielkie gwiazdy światowego trójboju, arcymistrzowie siły, którzy zdobywali tytuły mistrzów świata w wielu federacjach.
Turniej ten nazwany został Raw Pro Worldlifting i ma pokaźną pulę nagród jak na trójbój: 14 000 USD.
Turniej nie jest organizowany ani powiązany z żadną istniejącą federacją, chociaż „najbliżej” mu do Federacji APF, gdyż ma być stosowana Formuła Glossbrennera, przyjęta przez federacje: APF, AAPF i AWPC, będąca odpowiednikiem Formuły Wilksa w IPF. W turnieju mogą startować zawodnicy wszystkich federacji oraz niezrzeszeni. Organizatorem jest ta sama grupa bogatych ludzi – entuzjastów sportów siłowych, która w maju urządziła w Moskwie podobny turniej o nazwie „Eurolifting”.
Zawody będą rozgrywane w czterech kategoriach wagowych: 75 kg, 90 kg, 110 kg, +110 kg oraz open. Pięciu pierwszych zawodników w open otrzyma nagrody finansowe w wysokości: 3000; 2000; 1000; 700 i 300 USD.

Turniej organizowany jest dla „zawodowców”, przez co rozumie się zastosowanie obowiązkowych minimów, które trzeba spełnić, aby być dopuszczonym do startu. Więcej szczegółów na stronie http://www.worldlifting.com/

A teraz obsada. Lista startujących nie jest jeszcze zamknięta. Ale już widać, że „wielki bój” zapowiada się w wyciskaniu leżąc. Najpierw mistrz Rosji w wyciskaniu bez koszulki w kat. 125 kg Dmitrij Kasatow (najlepszy wynik to 280 kg) zapowiedział, że zamierza odebrać absolutny rekord Europy (300 kg) Władimirowi Krawcowowi. Krawcow ustanowił ten rekord na turnieju Nutrasport Elite Cup w 2009 r. Potem 300 kg zaliczyło jeszcze dwóch wyciskaczy: Laszlo Meszaros i Kirył Saryczew.

Kasatow skromnie stwierdził – „Jeszcze ani razu nie udało mi się wygrać z Krawcowem, chociaż już 5 razy spotykaliśmy się na pomoście. Przez rok odpoczywałem i pora znowu przygotować się na wielki wynik. 300 kg już wyciskałem na treningach, ale teraz powinienem zrobić więcej. Czy Krawcow przyjmie moje wyzwanie? W zasadzie nie jest to najważniejsze. On już swój ruch wykonał. Teraz pora na moją odpowiedź.”

Krawcowa nie ma póki co na liście startowej, ale… pojawił się inny wielki rywal: Węgier Laszlo Meszaros. Na majowym „Eurolifting” Meszaros zaliczył 290 kg, a potem atakował 302,5 kg, ale bez powodzenia. No i zapisał się także mało u nas znany Amerykanin Jeremy Hoornstra, który podał, że jego rekord bez wyposażenia wynosi 295 kg w kategorii 110 kg.

A w trójboju walka zapowiada się nie mniej fascynująco, jako że swoje zgłoszenie nadesłał sam mistrz nad mistrzami, zwycięzca trzech ostatnich edycji „Superpucharu Tytanów”, Andrej Malaniczew. Ale to były zawody w „pełnym rynsztunku”. Malaniczew jest jednak silny i bez ekwipunku: na stronie http://www.youtube.com/watch?v=a5EV3drUpJo&feature=player_embedded
można zobaczyć jak „na surowo” przysiada ze sztangą 400 kg dwa razy pod rząd!
Jak na razie, największym jego rywalem będzie były mistrz Europy w trójboju a ostatnio słynny strongmen, Aleksander Kljuszew. Startując w „uzbrojeniu” Kljuszew uzyskał 442,5 kg w przysiadzie, 270 kg w wyciskaniu i 400 kg w martwym ciągu.
Ale w kategorii 110 kg zapisał się inny słynny trójboista, Aleksiej Sołowiew (Ukraina), wielokrotny mistrz świata IPF, a potem WPC i AAU. Jego wyniki są następujące:
– Bez wyposażenia: 360 kg (przysiad) + 250 kg (wyciskanie) + 365 kg (ciąg)
– Z wyposażeniem: 420 kg (przysiad) + 325 kg (wyciskanie) + 365 kg (ciąg).

Porównacie tych wyników daje pełen obraz tego, an ile pomaga specjalistyczny ubiór.

Będziemy Was na bieżąco informować o dalszych zgłoszeniach wielkich siłaczy na ten moskiewski turniej dla zawodowców.

Autor: Andrzej Michalak

Zdjęcia:

Czy po wypoczęty po rocznej przerwie Dmitrij Kasatow zdoła wywindować swój rekord w wyciskaniu bez koszulki powyżej 300 kg?

Takie same plany ma węgierski arcymistrz siły Laszlo Meszaros.

Apetyt na przekroczenie 300 kg ma też amerykański spec od wyciskania, Jeremy Hoornstra, który jest już bardzo blisko tej granicy (295 kg).

A może wielką forma błyśnie inny Rosjanin, Igor Kuszin (260 kg)?

Wielki rosyjski rójboista Andriej Malaniczew tegoroczne wakacje spędził w wiosce „Bełaja Dacza”.

Czy będzie w stanie mu zagrozić Ukrainiec Aleskander Sołowiow?

A może Malaniczewowi uda się namówić na start innego Ukraińca, Jewgienija Jarymbasza, z którym stoczył pasjonujący pojedynek na majowym „Superpucharze” w St. Pteresburgu?

Jak długo jeszcze Władimir Krawcow będzie się zastanawiał, czy wystąpić na turnieju w Moskwie?

Komentarze: