Tarnobrzeg już po raz trzynasty był organizatorem Integracyjnego Turnieju Bartosz w Klasycznym Wyciskaniu Leżąc. Zawody miały charakter integracyjny, dlatego w wspólnej rywalizacji na pomości zobaczyliśmy zarówno zawodników pełnosprawnych i  niepełnosprawnych. W zawodach oprócz zawodników z Polski udział wzięli reprezentanci Litwy zaproszeni przez gospodarza zawodów, którzy już po raz piaty brali udział w turnieju, stąd zawody nabrały charakter rangi międzynarodowej. W tym roku w zawodach o miano najsilniejszych do rywalizacji przystąpiło ponad 80 zawodniczek i zawodników a głównym organizatorem zawodów był Tarnobrzeski Klub Integracyjny “Integracja” z Sławkiem Wiatrowskim na czele. Zawody stały na wysokim poziomie sportowym oraz organizacyjnym a w zawodach zawodniczki i zawodnicy pełnosprawni jak i niepełnosprawni uzyskali wyniki wyższe od rekordów Polski co jest dobrym prognostykiem przed zbliżającym się Pucharem Polski zawodników niepełnosprawnych, który odbędzie się w dniach 3-4.10.2014r w Bydgoszczy jak i Mistrzostwami Polski zawodników pełnosprawnych, które odbędą się w dniach 25-26.09 w Władysławowie.         

1

Bardzo dobry wynik wśród kobiet uzyskała zawodniczka z Litwy 49-letnia Žarovienė Daiva, która przy wadze ciała 56,7 kg wycisnęła w trzecim podejściu sztangę ważącą aż 97,5 kg uzyskując  113,607 pkt., zostając najlepsza zawodniczką w kategorii open według Wilks;a. Równorzędną walkę z Litwinką nawiązała nasz reprezentantka kraju, aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Świata, ale w sprzęcie Jadwiga Radwańska startująca w tej samej kategorii wagowej co zawodniczka z Litwy do 57 kg. Reprezentantka TKKF Azory Kraków zaliczyła 92,5 kg w drugim podejściu, ale będąc zawodniczka lżejsza od rywalki w trzecim zgłosiła na sztangę 97,5 kg co pozwoliłoby zająć naszej zawodniczce pierwsze miejsce. Niestety próba nie została zaliczona przez sędziów pomimo iż sztanga została wyciśnięta i Jadwiga musiała się zadowolić drugi miejscem w klasyfikacji open z 107,855 pkt ale uzyskany wynik jest o 1,5 kg wyższy od jej rekordu Polski. Trzecie miejsce przypadło Monice Sroczyk reprezentującej LUKS Zieloni Łańcut, która zaliczyła 85 kg o 2,5 kg więcej od własnego rekordu Polski juniorek do lat 23 i uzyskała 104,414 pkt. Co ciekawe wszystkie najlepsze zawodniczki w kategorii open startowały w kategorii wagowej do 57 kg. Ponadto Monika okazała się najlepszą zawodniczka wśród juniorek do lat 23 a jej siostra Marta została najlepsza zawodniczką do lat 20 z wynikiem     77,5 kg co jest wynikiem wyższym niż jej rekord Polski do lat 23 w kategorii wagowej 52 kg.

2

Wśród zawodniczek niepełnosprawnych najlepsza zawodniczką turnieju była Marzena Łazarz. Reprezentantka TZSN Startu Tarnów zwyciężyła w kategorii wagowej powyżej 84 kg z wynikiem  122,5 kg co jest jej rekordem życiowym i wyższym o 5,5 kg od rekordu Polski, który ustanowiła podczas Mistrzostw Polski w Wiśle w kategorii powyżej 87 kg. Tak więc Marzena jest w dobrej formie co jest bardzo dobrym prognostykiem przed sobotnim Pucharem Polski zawodniczek i zawodników niepełnosprawnych i liczymy na nowy rekord Polski tej zawodniczki.

5

Największy ciężar wśród mężczyzn podczas tegorocznej edycji Bartosza wycisnął zaś Jan Wegiera/KSSSiKW Wiking Starachowice. Wielokrotny mistrz świata w kategorii do 93 kg wycisnął sztangę ważącą 222,5 kg o 5 kg więcej od własnego rekordu Polski i uzyskał 139,84125 pkt. zwyciężając w kategorii open. Drugie miejsce w open zajmuje także zawodnik z kategorii 93 kg Michał Baran reprezentujący KS Tęcza-Społem Kielce, który także uzyskał wspaniały wynik 217,5 kg wyrównując rekord Polski Janka co w punktacji Wilks’a dało zawodnikowi 138,4605 pkt. i przegrał tylko z mistrzem zaledwie o 1,38075 pkt. Trzecie miejsce przypadło 23 letniemu reprezentantowi Litwy Deividasowi Albušisawowi, który startował w kategorii wagowej do 105 kg uzyskując 220 kg/ 133,859pkt. Zawodnik z Litwy w trzecim podejściu zadysponował na sztangę 230 kg atakując naszego mistrza Jana Wegierę, aby zwyciężyć w kategorii open, ale niestety próba nie powiodła się i zawodnik z Litwy zajął ostatecznie trzecie miejsce. Czwarte miejsce także dla zawodnika z Litwy Evaldasa Černiauskasa zwycięzcy kategorii wagowej 82,5 kg z wynikiem 190 kg/127,015 pkt. Piąte miejsce zajmuje zawodnik z kategorii 93 kg Artur Łanucha reprezentant Stowarzyszenia Centrum Formy z Dąbrowy Górniczej z nowym rekordem życiowym 200 kg/126,16 pkt.

8

Najlepszym juniorem do lat 20 został Michał Miśta/KS Tęcza-Społem Kielce, który przy wadze ciała 84,7 kg wycisnął sztangę ważącą 165 kg/108,8505 pkt. Natomiast wśród juniorów do lat 23 nie do pokonania był Deividas Albušis  220 kg/ 133,859pkt, który był także trzeci wśród seniorów.

10

Bardzo dobry wynik uzyskał w trzeciej grupie weteranów Stanisław Mentel/KS Team Wrocław wyciskając sztangę ważącą 182,5 kg przy wadze ciała 93,7 kg co dało zawodnikowi 114,245 pkt.

Natomiast wśród zawodników niepełnosprawnych bezapelacyjnie najlepszym zawodnikiem był Mistrz Europy z Aleksin Piotr Szymeczek/TZSN Start Tarnów z wynikiem 180 kg/ 121,032 pkt.

Wybrano także wojowniczkę turnieju a została nią zawodniczka TZSN Start Tarnów Magda Werner a wojownikiem turnieju legenda i weteran pomostów ciężarowych i trójbojowych Włodzimierz Żmijewski KS Kobra Jass Kościan. Zarówno Magda jak i pan Włodzimierz otrzymali w nagrodę wspaniałe miecze.
4

Komentarze: