XXXVI Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w Trójboju Siłowym

Pierwsze w tym roku zawody z kalendarza imprez PZKFiTS – XXXVI Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w Trójboju Siłowym odbyły się w Lublinie w dniach 03 – 04 marca w Klubie Uczelnianym AZS UMCS przy ul. Langiewicza 22.

Głównym organizatorem Mistrzostw Polski był Akademicki Związek Sportowy UMCS w Lublinie. Wśród startujących zawodników nie zabrakło najlepszego trójboisty Świata, dziesięciokrotnego Mistrza Świata Jarosława Olecha i Mistrza Świata w najcięższej kategorii wagowej z 2010 r. Daniela Grabowskiego. Na pomoście nie zobaczyliśmy tak świetnych zawodników jak Jacka Wiaka i Janka Wegierę, który w tym samym czasie startował w prestiżowych zawodach Arnold Sports Festival w Ohio. W mistrzostwach wystąpiło ostatecznie 12 zawodniczek i 34 zawodników z 13 klubów.

Pod względem ilości startujących zawodniczek i zawodników były to jedne z mniej obsadzonych mistrzostw w ostatnich latach. Zmagania najlepszych zawodników obserwowała z podziwem Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, która miedzy innymi złożyła dedykacje na dyplomach startujących zawodników.

Kategorię open kobiet według Wilks’a wygrała niespodziewanie Agnieszka Ziółkowska zawodniczka Ośrodka Wychowawczo – Profilaktycznego Michael Warszawa. Zwyciężczyni kategorii wagowej 63 kg uzyskała w trójboju 416 kg (171+75+170) uzyskując 469,872 pkt., ustanawiając nowy rekord Polski seniorek w przysiadzie.

Drugie miejsce dla reprezentantki KS Tęcza-Społem Kielce juniorki Magdaleny Białek, która zwyciężyła w kategorii wagowej 84 kg z wynikiem 507,5 kg (210+102,5+195) – 458,4755 pkt.

Puchar za trzecie miejsce odebrała zawodniczka KS Kobra Jass Kościan Patrycja Jurga Mucha. Patrycja okazała się najlepszą zawodniczką w kategorii wagowej 52 kg z wynikiem 360,5 kg (140+70+150,5) – 454,8068 pkt., poprawiając rekord Polski w martwym ciągu o 0,5 kg.

Także na wyróżnienie zasługuje wynik jaki uzyskała zawodniczka MKS Bargłów juniorka Ewa Mioduszewska, która w najlżejszej kategorii wagowej 47 kg uzyskała 317,5 kg (127,5+50+140) poprawiając rekordy Polski zarówno juniorek i seniorek w przysiadzie, martwym ciągu oraz w trójboju.

Klasyfikację drużynową wygrały zawodniczki KS Kobra Jass Kościan – 54 pkt, drugie miejsce OWP Michael Warszawa – 21 pkt. i na trzecim miejscu reprezentantki KSSSiKW Wiking Starachowice – 18 pkt.

O ile wśród kobiet tylko jedna zawodniczka nie została sklasyfikowane to wśród mężczyzn, aż pięciu zawodników nie ukończył zawodów nie zaliczając podejść w przysiadach.

Na 100 podejść wykonanych wśród kobiet 59 zostało zaliczonych przez sędziów, natomiast wśród mężczyzn na 259 podejść było zaliczonych 156.

Kategorię open mężczyzn wygrał Daniel Grabowski OSiR Suwałki zwycięzca najcięższej kategorii wagowej powyżej 120 kg z wynikiem 950 kg (400+230+315) – 533,52 pkt.

Na drugim miejscu Dariusz Wszoła reprezentant TKKF Śródmieście Legnica, zwycięzca najlżejszej kategorii wagowej 59 kg., zaliczył w przysiadzie 230 kg, w wyciskaniu 160 kg oraz w martwym ciągu 210 kg uzyskując 529,8 pkt.

Na najniższym stopniu podium stanął niespodziewanie zwycięzca kategorii wagowej 105 kg Maciej Sochacki AZS Politechnika Warszawska Warszawa. Maciek uzyskał w trójboju 855 kg (335+230+290) – 517,8735 pkt. Mistrz Świata Jarosław Olech, który od tego roku reprezentuje barwy Wikingu Starachowice potraktował swój start treningowo wykonując tylko po jednym podejściu. Jarek uzyskał w kategorii wagowej 74 kg w trójboju 660 kg (260+150+240).

Zawodnicy Kobry Jass Kościan wygrali klasyfikację drużynową zdobywając 47 pkt. Drugie miejsce dla KS Tęcza-Społem Kielce – 43 pkt., na trzecim miejscu gospodarze mistrzostw AZS UMCS Lublin – 41 pkt.