Twórcy IFBB (International Federation of BodyBuilding) oraz zawodów Mr & Ms Olympia – bracia Joe i Ben Weider są ludźmi bezprecedensowo zasłużonymi dla kulturystyki na całym świecie. Wielu słynnych zawodników oraz trenerów przyczyniało i przyczynia się na co dzień do rozwoju i popularyzacji ich dyscyplin. Proceder ten ma miejsce nieprzerwanie od starożytności.

Siedemnaście lat temu na sportowej mapie świata pojawił się pierwszy klub, propagujący nową dziedzinę życia i metodykę treningu – CrossFit. Tak jak Pele dla piłki nożnej, Usain Bolt dla biegania, Janusz Przedpełski i Czesław Białas dla polskiego podnoszenia ciężarów, tak… no właśnie kto? Kto na świecie zasłużył się najbardziej aby stworzyć, rozwinąć i rozpropagować CrossFit? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w serii artykułów – „CrossFit hall of fame.”

Urodzony 7 kwietnia 1956 roku Greg Glassman, swoją przygodę rozpoczął jako trener gimnastyki już w wieku 18 lat w Pasadenie (Kalifornia).

greglassmanfinal-597x406
Lata 1974-1989 spędził trenując celebrytów i sportowców w setkach południowo kalifornijskich gymów. Podczas pracy z funkcjonariuszami policji zdał sobie sprawę, czego brakuje systemowi BodyBuilding i programom wytrzymałościowym. Zaczął parować fundamentalne podnoszenie ciężarów i sprinty.

Rok 1995 był w pewnym sensie przełomowy dla trenera Glassmana. Po pierwsze i najważniejsze –> otworzył pierwszy CrossFit Gym (Santa Cruz, California). Po drugie –>został zatrudniony jako trener przez California Police Department również w Santa Cruz. Po trzecie –>CrossFit przykuł uwagę mediów ze względu na swoją atletyczną dominację oraz sprawność funkcjonariuszy policji.
W 2001 roku trener Glassman uruchamia www.CROSSFIT.com. Strona internetowa od pierwszego po dziś dzień jest powszechnym źródłem informacji, artykułów (CrossFit Journal) oraz sławetnych „Workout’s of the Day”, treningową biblioteką, forum dyskusyjnym i kolekcją filmów instruktarzowych.

W 2003 roku CrossFit Inc. Grega Glassmana rozpoczęło program afiliacyjny. Do 2005 otwarto 18 klubów z afiliacją CrossFIt. Afiliacje okazały się krokiem milowym dla rozwoju tej dyscypliny na świecie. W 2009 roku było ich już 1000, a dziennie napływały 2-3 nowe aplikacje. Do dnia dzisiejszego jest ponad 3400 afiliowanych klubów –> większość w Stanach Zjednoczonych.

Kolejnym motorem napędowym rozwoju okazały się CrossFit Games – igrzyska olimpijskie CrossFit. Pierwsze zawody odbyły się w 2007 roku, a nagrodą główną było kilkaset dolarów. W dniu dzisiejszym (dzięki systemowi kwalifikacji Open –>Regionals –>Games) w zawodach może wziąć udział każdy, a pula nagród sięga 1 000 000$.
Na koniec dwa zdania od Trenera Glassmana:
„Siła i wartość CrossFitu leży w obszarze totalnej dominacji nad innymi atletami. Jest to prawda, która nie może zostać udowodniona poprzez debatę lecz konkurowanie.”

Łukasz Wysocki – CrossFit Level 1 Trainer – Twórca nowego Boxa CrossFitowego na warszawskich Bielanach – CrossFit ELEKTROMOC

Komentarze: