Witamina C postrzegana jest jako witamina idealna. Przypisuje się jej wszystkie możliwe zdrowotne działania, jednak prawda jest inna i warto wiedzieć jak nie dać się oszukać. Oto 3 podstawowe mity na temat witaminy C.

1. Witamina C chroni przed przeziębieniem.

Nie do końca jest tak, że przyjmowanie witaminy C chroni nas przed przeziębieniem i grypą. Wszelakie reklamy promujące suplementy z witaminą C na przeziębienie to po prostu ściema.

Witamina C może jedynie łagodzić objawy choroby i pomagać w łagodniejszym przebiegu przeziębienia, jednak nie ma raczej właściwości chroniących nas przez wirusami.

Nie oznacza to jednak, że witamina C nie jest potrzebna naszemu układowi odpornościowemu. Odgrywa ona ważną rolę w gojeniu się ran oraz jest silnym przeciwutleniaczem, który może chronić nas przed niektórymi chorobami, głównie nowotworowymi. Pomaga również w regeneracji mięśniowej.

2. Cytrusy to najlepsze źródło witaminy C.

Wielu osobom wydaje się, że cytryna to najlepsze źródło witaminy C. Prawda jest inna, gdyż na szczycie tabeli są m.in.: czerwona papryka, brokuły, ananas, papaja, truskawki, kiwi, brukselka, pietruszka.

3. Nie można przedawkować witaminy C.

Każdą witaminę możemy przedawkować. Nadmiar wydalany jest przez nerki i mocz, co oznacza, że nadmierne obciążenie witaminami może mieć negatywne skutki dla zdrowia.

Nadmiar witaminy C może objawiać się wzdęciami, niestrawnością, bólami głowy, kamieniami nerkowymi, wymiotami, nudnościami, biegunką i bezsennością.

Komentarze: