Noc dla mięśni to jednocześnie odpoczynek i ulga, ale także walka o przetrwanie. Sen gwarantuje regenerację mięśni po całym dniu i treningu, któremu zostały poddane choć z drugiej strony nasz organizm musi walczyć z katabolizmem – szybkim rozpadem białek. Jak połączyć przyjemne z pożytecznym?

Odpowiednia ilość snu jest potrzebna nie tylko do regeneracji, ale także do wzrostu poziomu hormonów np. hormonu wzrostu. Aby tak się stało, nalezy spać od 6-9 godzin. Pomyślcie zatem, czy udałoby się Wam wytrwać tyle samo godzin w ciągu dnia bez jedzenia? Prawdopodobnie nie. Wasze mięśnie również potrzebują pożywienia, także podczas snu. Jeśli nie dostarczamy im paliwa to dochodzi do rozpadu aminokwasów i konwersji glukozy.

Aby wspomóc swój organizm i ochronić to, co budujemy przez tyle czasu czyli masę mięśniową polecamy kilka preparatów przeciwko nocnemu katabolizmowi.

 

1. Kazeina.

Białko występujące w mleku. Jest lepszym rozwiązaniem na noc niż serwatka z powodu dłuższego czasu wchłaniania. Po dostarczeniu do organizmu kazeina zlepia się ze sobą w żel, który spowalnia trawienie. To powoduje stały dopływ aminokwasów do mięśni przez kilka następnych godzin.

casein-protein-shake_0
Dawka: 30-40g kazeiny z chudym mlekiem bądź wodą tuż przed snem.

 

2. Olej lniany.

Siemię lniane zawiera mnóstwo niezbędnych tłuszczów, które wzmagają wydajność i utratę tłuszczu. To również idealny dodatek do spożycia kazeiny. Spowalniają trawienie a do tego oszczędzają białko w mięśniach.

flaxseed-oil_0
Dawka: 2-3 łyżki oleju lnianego przed snem.

 

3. Arginina.

Arginina jako aminokwas przed treningiem podnosi poziom tlenku azotu zwiększając przepływ substancji odżywczych do mięśni i dając uczucie „pompy” treningowej. Oprócz tego, stosując argininę przed snem podnosi ona poziom hormonu wzrostu.

ZMA
Dawka: 5g argininy 30 minut przed snem.

 

4. Glutamina.

Ten aminokwas pełni wiele funkcji m.in. zapobiega rozpadowi białek w mięśniach, zwiększa działanie układu odpornościowego, zwiększa regenerację mięśni, a nawet pomaga redukować tłuszcz. Glutamina ponadto, ułatwia wytwarzanie hormonu wzrostu. Niektóre badania wskazują, że dzieje się tak już 90 minut po spożyciu.

glutamine_0
Dawka: 5-10g glutaminy 30 minut przed snem.

 

5. ZMA.

Przy ciężkich i intensywnych treningach niedobór cynku i magnezu to bardzo częsty problem. Suplementacja ZMA pozwala na uzupełnienie tych składników (asparaginianiu cynku i magnezu z witaminą B6) a co za tym idzie zwiększenie poziomu testosteronu. ZMA poprawia także głębokość snu i zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu.

arginine_1

Dawka: ZMA godzinę przez snem.

Komentarze: