Możemy sobie nie zdawać sprawy z tego, że codzienne produkty, które spożywamy mogą zaburzać nasz sen przez co jesteśmy przemęczeni. Oto kilka z nich.

Alkohol

Nawet nieznaczna ilość alkoholu, w tym wino, powoduje przebudzanie się w nocy. Alkohol zmniejsza także głębokość najważniejszej fazy snu czyli REM.

Nie zaleca się spożywania alkoholu tuż przed snem, gdyż zaburza to metabolizm oraz wpływa na nadaktywność mózgu podczas snu.

Płyny

Picie wody w ciągu dnia jest niezwykle dobre dla utrzymywania zdrowia, zgrabnej sylwetki i odpowiedniego tempa metabolizmu. Może zdarzyć się jednak tak, że w porze wieczornej wypijemy zbyt dużą ilość wody, co będzie miało bezpośredni wpływ na nasz sen.

Nadmiar spożycia wody może sprzyjać nocnemu przebudzaniu się w celu oddania moczu co wpływa na przerwanie faz snu. Unikaj picia wody na 60-90 minut przed snem.

Przeterminowana lub sfermentowana żywność

Żywność po terminie lub żywność sfermentowana zawiera w sobie tyraminę – aminokwas, który stymuluje pracę mózgu. Spożywanie więc takich pokarmów powoduje zaburzenie snu oraz przyspieszenie metabolizmu

Produkty na bazie pomidorów

Duża ilość pomidorów może powodować zgagę i wzdęcia. Pomidory, pomimo iż są niezwykle zdrowe, mogą wzmagać problemy żołądkowe i zaburzać metabolizm oraz perystaltykę jelit. Odradza się spożywanie potraw z pomidorami tuż przed zasnięciem.

Kofeina

wiele osób wie, że nie należy pić kawy przed snem, jednak kofeina znajduje się także w herbacie czy różnego rodzaju suplementach. Warto zatem czytać etykiety, zwłaszcza w porze wieczornej, gdyż jedna decyzja może sprzyjać bądź zaburzać sen.

Komentarze: