Czy tylko carbo lub bcaa jest sposobem na zatrzymanie katabolizmu? Otóż nie, możecie być także soki z owoców zawierające fruktozę, jednak musicie wiedzieć, które z nich są najlepsze.

Po wysiłku fizycznym, zwłaszcza siłowym, należy niezwłocznie spożyć węglowodany w celu zatrzymania procesu katabolicznego. Powinny to być węglowodany szybkoprzyswajalne, najlepiej glukoza bądź fruktoza. Należy pamiętać również o glikogenie w mięśniach, który musi być uzupełniany po wysiłku.

Najepszym rozwiązaniem jest picie czegoś co posiada w sobie zarówno węglowodany jak i witaminy i minerały. Dlatego też picie napojów ze świeżych owoców w połączeniu z białkiem jest najlepszym i najefektywniejszym połączeniem.

Bilans proporcji to ok. 4:1 bądź 2:1 dla węglowodanów.

Dlaczego owoce?

Owoce posiadają fruktozę, czyli cukry proste, które wchłaniają się bardzo szybko. Dodatkowo posiadają mnóstwo niezbędnych dla organizmu witamin i minerałów. Podczas ciężkiego treningu wypłukujemy nie tylko wodę, ale także wszelkie wartości odżywcze takie jak: błonnik, witaminę C, minerały i przeciwutleniacze. Wiele z nich pełni ważne funkcje we wspomaganiu pracy mięśni, układu krążenia czy regeneracji.

Proponujemy następujące owoce:

  • Pomarańcza – zawiera witaminę C, A, wapń i błonnik
  • Banan – błonnik, potas, pektyny, witamina B6
  • Ananas – witamina C, mangan, błonnik
  • Truskawki – antocyjany, przeciwutleniacze, witamina C, A
  • Kiwi – potas, błonnik, kwas foliowy, witamina K
Komentarze: