Wiemy, że sok z buraków jest bogaty w azotany, które jak dotąd przypuszczano rozszerzają naczynia krwionośne i pozwalają na lepsze ukrwienie mięśni. Jak się jednak okazuje, sok z buraków działa inaczej, mianowicie pozwala na rozluźnienie naczyń krwionośnych w warunkach spoczynku, łagodząc obciążenie serca.

Wielu sportowców wytrzymałościowych spożywa suplementy oparte na soku z buraków lub sam sok, gdyż wedle przekonania poprawia on przepływ krwi i tlenu w mięśniach zwiększając wytrzymałość i siłę.

Naukowiec David Proctor z Penn State University przeprowadził badania z wykorzystaniem soku z buraków i placebo. Osoby zaproszone do badania piły sok z dużą dawką azotanów, małą dawką azotanów i placebo. Badano naturalny wzrost przepływu krwi do mięśni przedramienia podczas wzrastającego wysiłku.

Okazało się, że choć przepływ w obu stężeniach azotanów zwiększał się delikatnie, to nie można tego określić jako wpływ soku lecz bardziej jako wpływ samego wysiłku. Okazało się, że poszerzanie naczyń krwionośnych nie jest wcale tak duże jak wcześniej uważano. Proctor tłumaczył to zjawisko jako brak absorpcji składników (w tym azotanów) do krwi.

Źródło: „Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism”

Komentarze: