Choroby mitochondrialne objawiają się m.in.: siwizną, niepłodnością, słabym słuchem, osteoporozą, nagłą redukcją wagi, problemami z sercem i poziomem energii. Okazuje się jednak, że dieta wysokotłuszczową może stymulować hormon, który utrzymuje homeostazę metaboliczną.

Nowe badania rzucają nowe światło na metody leczenia chorób metabolicznych oraz zaburzenia mitochondrialne. Eksperymenty na myszach wykazały, że pomimo zaburzeń w strukturach mitochondriów można odwracać negatywne efekty.  Ronald Evans – dyrektor Laboratorium Ekspresji Genów Salka i autor badań opisał badania przeprowadzone na myszach, z których wynika, że gen FGF21 może odgrywać bardzo ważną rolę w procesie starzenia się i metabolizmu.

FGF21

Gen ten uważany jest za gen hamujący starzenie i wpływający na mitochondria oraz stan metabolizmu. W badaniach zauważono, że FGF21 może przełączać tkanki o różnych funkcjach metabolicznych np. od spalania cukru do spalania tłuszczu.

Gen ten odgrywa ważną rolę w metabolizmie i utrzymywaniu go w zdrowej kondycji.

Tłuszcz a energia

Zauważono, że zwiększając spożycie tłuszczów u myszy objawy zaburzeń metabolicznych i zaburzenia mitochondrialne łagodziły się. Dochodziło do zmniejszenia obciążeń mitochondriów i zwiększenia efektywności ich pracy.

Może to być ważny przełom w leczeniu otyłości czy zaburzeń metabolicznych w młodym wieku.

Źródło: Proceedings of the National Academy of Sciences

Komentarze: