Już 5-dniowy cykl jedzenia tłustych potraw może zmienić procesy metaboliczne w naszym ciele powodując znaczny przyrost masy ciała, otłuszczenie wątroby czy zaburzenie pracy nerek. Okazuje się, że tłuszcz potrafi bardzo szybko zmieniać nasze ciało, o wiele szybciej niż węglowodany.

Niedawno opublikowany artykuł w magazynie „Obesity” mówi o tym, że już 5 dni na diecie wysokotłuszczowej (tłuszcze nasycone i przetworzone) może powodować znaczące zmiany metaboliczne i tym samym zdrowotne.

Świadczy to o tym, że nasze ciało bardzo szybko reaguje na zmiany w diecie, o wiele szybciej niż do tej pory sądzono. Okazuje się, że nawet „wakacyjne” jedzenie tłustych rzeczy może powodować długoterminowe zaburzenia.

Gdy spożywamy pokarm to poziom glukozy we krwi zwiększa się. Zostaje ona wykorzystywana jako energia i ewentualnie przechowywana jako tłuszcz w celu zabezpieczenia energetycznego. Okazuje się, że nadmierne podnoszenie poziomu cukru może zaburzyć metabolizm, co wpływa na całe ciało, w tym mięśnie. Jeśli tak się stanie to możemy być pewni, że mięśniowe możliwości utleniania glukozy zostaną zakłócone. Wysoki poziom tłuszczu w diecie w takiej sytuacji może prowadzić do niezdolności organizmu do reagowania na insulinę. To z kolei zwiększa ryzyko cukrzycy i innych chorób.

Dzienna zawartość tłuszczów w diecie na poziomie 5-30% nie jest czymś negatywnym, jednak u wielu osób ilość tłuszczów to ponad 50% dziennego spożycia. Warto zatem ograniczać ilość spożywanego tłuszczu, aby zachować odpowiedni poziom metabolizmu glukozy.

Źródło: Virginia Tech

Komentarze: