Według najnowszych badań, płeć może mieć znaczący wpływ podczas stosowania diety wysokotłuszczowej na kondycję serca. Mężczyźni i kobiety, jak się okazuje, wykazują różne reakcje biologiczne na dużą ilość tłuszczów w diecie, dlatego może mieć to inne przełożenie na zdrowie serca.

Badania przeprowadzone przez Cedars-Sinai Diabetes and Obesity Research Institute, w tym naukowiec Deborah Clegg wykazały znaczące różnice w reakcji organizmu na dietę o wysokiej zawartości tłuszczu w zależności od płci. Eksperyment wykonany na myszach pokazał, że mózgi męskich gryzoni reagują stanami zapalanymi i większymi uszkodzeniami serca na diecie wysokotłuszczową. W przypadku samic zmiany te były o wiele mniejsze.

Wedle Clegg, kobiety wykazują większą obronę przed niszczącym wpływem wysokiej ilości tłuszczu w diecie. Ich stany zapalne i uszkodzenia serca są praktycznie znikome w porównaniu z uszkodzeniami wśród mężczyzn. Jest to ważna informacja, która może w przyszłości zmienić podejście do dietetyki czy lecznictwa z otyłości.

Źródło:Cell Reports

Komentarze: