Czy głód może mieć pozytywne skutki? Okazuje się tak, zwłaszcza dla osób, które mają problem z decyzyjnością. Najnowsze badania przedstawione w prestiżowym magazynie PLoS ONE mówią o tym, że głód może mieć pozytywny wpływ na proces podejmowania decyzji i jasności myśli.

Zagadnienie to zostało poruszone poprzez zwykłą ciekawość ludzką. Często zgłaszany efekt głodu, a mianowicie większa koncentracja sprawiła, że naukowcy zainteresowali się przebiegiem takiego procesu. Wedle wstępnych przypuszczeń badacze stwierdzili, że głód sprzyja przyspieszeniu procesu podejmowania decyzji i korzystania z intuicji. Stwierdzono także, że w takiej sytuacji zwiększa się bardziej emocjonalne podejście do różnych kwestii.

3 badania

Najważniejsze badanie złączono z 3 mniejszych:

1 – zadania z hazardem porównujące graczy głodnych i najedzonych

2 – zadanie z hazardem porównujące osoby z małym i dużym apetytem

3 – 27 różnych sytuacji i decyzyjność uczestników

Wyniki badań

Okazało się, że głodne osoby lepiej i szybciej podejmują decyzje niż osoby syte. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że będąc głodnymi zaczynamy działać instynktownie i potrafimy o wiele szybciej podjąć decyzję i co ciekawe, trafnie.

W pierwszych 2 badaniach podczas rozgrywki wygrały osoby głodne i z mniejszym apetytem, natomiast w 3 badaniu osoby będące głodne lepiej nradziły sobie w trudnych sytuacjach i decyzyjności.

Źródło:Always Gamble on an Empty Stomach: Hunger Is Associated with Advantageous Decision Making,” PLoS ONE 2014

Komentarze: