Suplementy dzielą się m.in. na pory przyjmowania – przed, w trakcie i po treningu. Warto wiedzieć, co i kiedy stosować tak, aby uzyskać najsilniejszy efekt.

To, od czego należy zacząć to odpowiednia dieta. Bez niej żadne suplementy nie będą efektywne i sylwetka także nie będzie taka jak byście chcieli żeby wyglądała. Suplementacja , czyli dodatek do diety, ma za zadanie uzupełniać te elementy, które są trudno dostępne w diecie lub chcemy zwiększyć ich przyjmowanie.

Przedstawiamy 3 suplementy, które naszym zdaniem są warte uzupełniania w codziennej diecie i treningu:

Kreatyna

To pochodna aminokwasu, która wpływ na zwiększenie metabolizmu komórkowego. Kreatyna, pomimo działania zwiększającego masę mięśniową i siłę, jest niezbędnym elementem potrzebnym naszemu ciału. Kreatyna używana jest do procesów myślowych mózgu i procesów mięśniowych.

Kreatyna występuje naturalnie w mięsie i rybach, a także produkowana jest w małych ilościach przez nasze ciało. Jest ona wykorzystywana w stanach zmożonego wysiłku. Kreatyna współpracuje także z ATP czyli źródłem energii naszego organizmu.

Jeśli chodzi o dawkowanie to istnieje wiele sprzecznych opinii. Niegdyś uważano, że potrzebna jest faza nasycenia czyli zwiększenie dawek przez pierwszy tydzień przyjmowania. Dziś już się tak nie uważa.

Olej z ryb

Olej ma szerokie działanie, zarówno zdrowotne jak i energetyczne. Co ciekawe, przyjmowanie oleju (kwasów tłuszczowych) przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Kwasy tłuszczowe, głównie omega-3 oprócz wspomagania spalania tkanki tłuszczowej pomagają oczyszczać organizm. Omega-3 powoduje zwiększanie ilości kwasów tłuszczowych, które katabolizowane podczas wysiłku, a to sprzyja spalanie tkanki tłuszczowej.

Aminokwasy rozgałęzione (BCAA)

Pomagają one w syntezie białek i zapobieganiu rozpadowi tkanki mięśniowej. Wspierają one regenerację i zmniejszają ból mięśniowy.

Aby BCAA działało i spełniało swoje zadanie należy przyjmować je przed i po treningu fizycznym. Sprzyja to zapobieganiu katabolizmowi czyli rozpadowi białek.

Łączenie tych 3 składników w diecie pozwala na zwiększanie masy mięśniowej, zapobieganie rozpadowi białek, zwiększanie syntezy białek, przyspieszenie regeneracji i efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Komentarze: