Dla osób o tym typie budowy, rozwój mięśniowych przychodzi łatwiej niż w przypadku ektomorfików, których metabolizm jest na niezwykle szybkim poziomie. Bycie endomorfikiem nie jest jednak tak wspaniałe jak mogło by się wydawać.

bodytypes
Jaka powinna być dieta endomorfika?

Przede wszystkim, w fazie budowania masy (przed sezonem) posiłki powinny być bogate w chude białko i złożone węglowodany. Tyczy się to również posiłków przed treningowych.

Ten sposób zalecany jest dlatego, że podczas treningu węglowodany te będą używane jako paliwo, natomiast spożyty drink węglowodanowy podczas wysiłku będzie zastępował węglowodany przyjęte bezpośredni po wysiłku. To wspomoże utrzymanie antykatabolicznego środowiska.

Jeśli chodzi o białko to zaleca się przyjmowanie szybkoprzyswajalnego rodzaju czyli serwatki z dodatkowa dawką 5-7g leucyny. To znacząco zwiększa syntezę białka.

 

Źródła pokarmowe dla endomorfików

Tłuszcze – świetnym ich źródłem jest olej kokosowy, który jest obfity w kasy tłuszczowe o średniej długości łańcuchów. Zawarte w nim kwasy kaprylowy, kaprynowy i laurynowy są od razu gotowe do energetycznego. Ponadto, kwas laurynowy ma działanie podobne do collostrum czyli znacząco zwiększa ochronę immunologiczną i działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo.

Węglowodany – powinny być to tylko węglowodany złożone (owies, pełne ziarno) czyli wszystko co ma dość niski indeks glikemiczny i dużą dawkę błonnika.

Białko – świetnym źródłem dla tego typu budowy jest serwatka, całe jaja, wołowina, chude mięso (drób i ryby).

 

Trening

Trening także powinien być odpowiednie nastawiony na wysoką intensywność i dużą częstotliwość treningu grup mięśniowych.

Trening na dużych ciężarach i wysoka intensywność wzmaga ilość białka GLUT4, które przyczynia się do zwiększania transportu glukozy do mięśni.

Komentarze: