Wieczór to najgorsza pora, kiedy trzeba zmagać się ze wzmożonym głodem i zmęczeniem. Jedzenie i spanie to nie zawsze idą w parze, szczególnie gdy nie przestrzegamy dietetycznych wskazówek. Jakie one są?

 

1. Dostosuj węglowodany.

Spożycie węglowodanów nie jest niczym zły o ile spożywamy je o odpowiedniej porze i razem z białkiem. Jedzenie samych węgli szybko podnosi poziom insuliny i spowalnia proces spalania tłuszczu.

2. Jedzenie a spanie.

Nie radzimy spożywać węglowodanów przed snem. To wie raczej każdy, ale nie wiele osób się do tego nie stosuje. Im późniejszy wieczór tym bardziej spowalnia się nasza przemiana materii. Nie powinno się spożywać węglowodanów w ciągu 3 godzin przed snem. Ich trawienie podczas snu może obniżać wydzielanie się hormonu wzrostu. Najlepszym rozwiązaniem jest spożycie ok 20-30g chudego twarogu.

3. Spożycie tłuszczów.

Ich obecność w diecie powinna być obowiązkowa. To idealne źródło energii, które nie zamienia się tak szybko jak węglowodany w tkankę tłuszczową. Tłuszcze zawarte w mięsie wpływają na wzrost testosteronu. Warto jednak wprowadzać do swojej diety ryby, które mają mnóstwo kwasów omega 3 i 6. Ponadto, doskonałym źródłem tłuszczu i białka są wszelkiego rodzaju orzechy.

4. Odpowiednie śniadanie.

Śniadanie decyduje w dużej mierze o tym jak danego dnia ustawimy własną przemianę materii. Im lepsze i pożywniejsze śniadanie zjemy tym proces metabolizmu będzie dłuższy. Udowodniono już 2005 roku, że spożywanie jaj jako jedynego posiłku podczas śniadania sprawia, że jemy mniej kalorii w ciągu całego dnia. Ma to dobre i złe strony, wszystko w w zależności od tego co chcemy osiągnąć. Warto jednak zadbać o dużą ilość białka, węglowodanów i tłuszczów w śniadaniowym posiłku.

5. Suplementacja.

Jest kilka najpopularniejszych suplementów, które cieszą się efektywnością. To arginina, bcaa i kreatyna. Arginina zwiększa poziom hormonu wzrostu i zmniejsza tkankę tłuszczową. Bcaa hamuje katabolizm i wspomaga spalanie tłuszczu. Kreatyna rozwija masę mięśniową. Warto zainwestować trochę pieniędzy żeby wspomóc swój organizm.

6. Błonnik.

Błonnik to dobre rozwiązanie dla osób łakomych. Jego spożycie wpływa na ograniczenie łaknienia poprzez absorpcję wody w żołądku. Błonnik obniża także poziom insuliny poprzez stymulację receptorów glukozy w komórkach mięśniowych. Insulina wpływa na wielkość apetytu.

7. Kontroluj ciało.

Co tydzien powinniście mierzyć swoje obwody. To pokaże Wam czy dieta i trening, który wykonujecie skutkuje. Dzięki kontroli własnych parametrów można szybciej wpłynąć na wzrost organizmu albo jego redukcję.

Komentarze: