Ile razy zdarzało Wam się, że ból stawów czy mięśni były aż nadto dokuczliwy i przez to Wasz trening stawał się mniej efektywny? Jaki jest powód występowania bólu i zapaleń oraz jak sobie z nimi radzić?

Co jest przyczyną występowania bólu i zapaleń? Wiele osób twierdzi, że spowodowane jest to nadmiarem kwasów tłuszczowych omega-6 a zbyt małą ilością kwasów omega-3. Przy stosunku 4:1 mogą powstawać stany zapalne i to nie tylko w stawach, ale także w sercu i całym organizmie.

Są osoby, które chcą jedynie dobrze wyglądać nie patrząc na zdrowie, ale są też tacy, którzy sportową sylwetkę chcą osiągnąć w zdrowy sposób. Zmniejszenie możliwości występowania stawów zapalnych zmniejsza ryzyko chorób serca.

2 wskazówki zmniejszające występowanie stanów zapalnych:

Wołowina
Krowy z pastwisk vs. Krowy karmione nasionami
W takim układzie bilans kwasów omega-6 do omega-3 wynosi 20:1. Krowy karmione ziarnami mają znacznie więcej kwasów omega-6 w swoim mięsie co już może powodowac zaburzenia w naszym organizmie podczas jego spożywania.

Lepszym rozwiązaniem jest mięso krów karmionych trawą, bilans oemga-6 i omega-3 wynosi 3:1

Jaja
Naturalne vs. Przetworzone
Podobnie jej z jajkami. Te z naturalnego (wolnego) wybiegu mają bilans kwaśów 1,5:1, natomiast w tych hodowanych klatkowo wynosi on 20:1.

Występowanie zapaleń nie bierze się tylko poprzez spożywanie nadmiaru kwasów tłuszczowych, ale także z powodu nadmiernego wysiłku. Warto pamiętać, że dieta ma jednak wielkie znaczenie przy kontrolowaniu swojego organizmu. Odpowiednie zbilansowanie kwasów w diecie może wspomóc pracę serca, regenerację mięśni a nawet ich wzrost.

Komentarze: