Niezwykle ciekawe odkrycie opublikowali naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu, mianowicie wskazują, że euforyczne uczucie podczas wysiłku oraz zwiększona motywacja związana jest z wydzielaniem leptyny – hormonu sytości.

Ten kluczowy hormon metabolizmu kontroluje sytość, metabolizm, a także aktywność fizyczną. Leptyna wydzielana jest w tkance tłuszczowej i jak się okazuje odgrywa ważną rolę w motywacji treningowej.

Leptyna ma wpływ na równowagę energetyczną i dostosowywanie metabolizmu w zależności od wysiłku. Jest to mechanizm powiązany z zamierzchłymi czasami, gdy ludzie musieli wykonywać długotrwały wysiłek, aby znaleźć pożywienie np. biegnąc. Leptyna wpływa w tej sytuacji tak, że uczucie sytości znacząco się zmniejsza podczas wysiłku, a metabolizm chwilowo spowalnia, aby zachować jak najwięcej energii.

Cząsteczki STAT3 są aktywatorem transkrypcji 3, która znajduje się w neuronach syntezy dopaminy w mózgu. Ten szlak to pewnego rodzaju „metaboliczna autostrada”. W badaniach genetycznych na myszach leptyna pozwala hamować uczestnictwo tej cząstecki co bezpośrednio przekłada się na większą wytrzymałość podczas wysiłku. W normalnych organizmach jest odwrotnie, leptyna aktywuje STAT3.

Podsumowując, okazuje się, że leptyna odgrywa niezwykle dużą rolę w motywacji treningowej i widać wyraźną korelację pomiędzy nią w wytrzymałość organizmu.

Komentarze: