Wiemy, że napoje energetyczne mogą dostarczać energii dzięki dużym dawkom kofeiny, jednak oprócz tego wpływają na zwiększanie bezsenności i nerwowości. Jak zestawić ze sobą pozytywne i negatywne aspekty napojów energetycznych? Które z nich przeważają?

Większość osób potwierdzi, że pijąc napoje energetyczne odczuwa większy przypływ energii oraz chęć do wysiłku, jednakże te same osoby równie często mogą potwierdzić, że napoje te wpływają na zaburzenia snu i nastroju.

W hiszpańskim badaniu wzięło udział kilkunastu sportowców z różnych dziedzin (piłka nożna, koszyków, rugby, siatkówka, tenis i hokej). Przyjmowali oni równowartość 3 puszek napoju energetycznego lub placebo.

Sportowcy zwiększyli swoją wydajność i wytrzymałość podczas różnego typy wysiłku (biegu, sprintu, unoszenia ciężaru, ćwiczeń zwinności i wytrzymałości), jednak oprócz pozytywnych efektów zauważono także znaczne pogorszenie się innych parametrów, mianowicie obniżenie jakości snu, zaburzenia trwałości snu (wielokrotne budzenie się), trudności z zaśnięciem, nadpobudliwość, nerwowość i gwałtowność.

Stężenie kofeiny w 1 puszce napoju wynosi ok. 32mg/100 ml, zatem puszki to mniej więcej 90mg. Oprócz kofeiny zawierają one węglowodany, taurynę, witaminy z grupy B. Niestety w większości napojów energetycznych znajduje się cukier prosty, który gwałtownie podnosi poziom cukru we krwi, co może przyczyniać się do pogorszenia jakości snu oraz zwiększenia nerwowości. Zbyt długie spożywanie napojów energetycznych może przyczynić się także do zmniejszenia insulinoodporności oraz cukrzycy.

Źródło: British Journal of Nutrition

Komentarze: