W końcu stwierdzono, który gen jest związany z otyłością i dlaczego tak szybko nabieramy tkanki tłuszczowej. Gen ten jest ściśle powiązany z apetytem, a uszkodzone wersje tego genu sprzyjają przechowywaniu tłuszczu w ciele. Zobaczcie sami jak działa ten mechanizm i dlaczego niektórym z nas tak trudno schudnąć.

Eksperymenty przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda wskazują, że wadliwa wersja genu FTO (odpowiedzialnego za otyłość) powoduje przechowywanie energii w postaci tkanki tłuszczowej bez jej spalania. Wstępne badania na myszach wykazały, że da się ten proces odwrócić.

Otyłość, twój własny wybór

Odkrycie opublikowane w „New England Journal of Medicine” podważa podejście, że otyłość to choroba spowodowana tylko przez niewłaściwą dietę i brak aktywności fizycznej. Niezwykle dużą rolę odgrywa genetyka i to jakie geny posiada nasz organizm i jak one działają.

W metaanalizie przypadków osób z otyłością zauważono, że przekazane przez rodziców uszkodzone kopie genu FTO sprawiały, że ich dzieci były średnio o 3,5 kg cięższe od swoich rówieśników.

warsztaty

Gen FTO

Okazuje się, że gen ten ma także pośredni wpływ na 2 inne geny odpowiedzialne za termogenezę. FTO sprzyja odkładaniu się energii wyłącznie w białek tkance tłuszczowej, a więc tej najbardziej zagrażającej zdrowiu. 2 pozostałe geny w normalnym przypadku powinny rozdzielać energię zarówno do białej jak i brunatnej tkanki tłuszczowej. Problem w tym, że wadliwy gen FTO blokuje ten mechanizm zwiększając znacząco ilość tłuszczu w organizmie.

Obecnie trwają badania nad opracowaniem metody, która mogłaby naprawić gen FTO bądź odwrócić mechanizm „rozdzielania” energii do poszczególnych rodzajów tkanki tłuszczowej.

Wstępne eksperymenty z udziałem myszy pokazały, że jest to możliwe, jednak wciąż wymaga to większej ilości badań.

Komentarze: